Okrem poškodenia životného prostredia, najmä stromov, kríkov a drobného zvieratstva, vznikajú pri vypaľovaní obyčajne aj nenahraditeľné škody na majetku a často je ohrozený aj život obyvateľov.
Napriek sústavnému zdôrazňovaniu škodlivosti a nebezpečnosti vypaľovania suchej trávy neustále sa objavujú požiare. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že za vypaľovanie hrozí pokuta až do výšky 1 500 eur. Aj v situácii, kedy sa oheň nevymkne spod kontroly a nespôsobí škodu na majetku či ľudských životoch, vždy spôsobuje škodu na zvieracích životoch.
Ak zvieratko aj nezhorí priamo v ohni, dochádza k zničeniu prirodzených stanovíšť a životného priestoru. Práve na jar bývajú v hniezdach mláďatá, ktoré nie sú schopné zachrániť sa pred ohňom a ani prežiť v zdevastovanom prostredí po požiari. „Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť odpadu zo záhrad sú kompostovanie, alebo umiestnenie bioodpadu do hnedých kontajnerov, ktoré vyváža obec,“ radí Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.
V ohni zomierajú mláďatá
Podľa Štátnej ochrany prírody SR spaľovanie lístia a suchej trávy prispieva k likvidácii užitočného hmyzu a pôdotvorných mikroorganizmov, čím sa ničí úrodná vrstva pôdy. V plameňoch horí tráva, kríky, stromy a teda aj domovy živočíchov, hniezda vtákov s vajíčkami alebo mláďatkami.
Plamene sa rýchlo šíria a nachádzajú v nich smrť menej pohyblivé živočíchy ako jašterice, hady, ježe a často aj zdatní bežci, ako sú zajace a srny. Prirodzenou súčasťou požiaru je dym, ktorý obsahuje škodlivé a zdraviu nebezpečné plyny a taktiež má na svedomí úhyn množstva živočíchov.