Urobili tak na podnet starostu Sídliska Ťahanovce Miloša Ihnáta, ktorý vyše 6 rokov poukazoval na tvoriace sa smetisko plné fekálií, hlodavcov a viac ako sto ton odpadu, kde žili dospelí i deti. Podľa neho je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa z lokality opäť nestalo nelegálne „smetisko“.
Problém Majetkára Miloš Ihnát riešil ešte ako mestský poslanec už od roku 2013. Situácia sa rokmi len zhoršovala. „Keďže v usadlosti aj lese vzniklo smetisko, podal som podnet na košický okresný úrad. Rozhodol, že mesto Košice zastúpené primátorom je do 30. 6. 2019 povinné zabezpečiť vyčistenie lokality,“ uviedol Ihnát s tým, že celé roky o probléme komunikoval aj s miestnymi osadníkmi.
„Išlo mi o to, aby deti vyrastali v zdravom prostredí,“ hovorí starosta. Z troch budov v lokalite je len jedna legálna. Majiteľ stavby sa jej podľa Ihnáta vzdal za symbolické euro, aby sa mohla zbúrať a okolie vyčistiť. Hovorí, že domáci odtiaľ odišli dobrovoľne k rodinám v Moldave nad Bodvou, Sečovciach, Čiernej nad Tisou aj na Luníku IX.
„Mestu Košice sme ako mestská časť napísali list, kde žiadame o súčinnosť pri odstránení stavieb a odpadu. Čakáme na ich odpoveď. Na základe rozhodnutia okresného úradu by malo mesto konať,“ vyhlásil Ihnát. Magistrát však tvrdí, že nie je vlastníkom predmetných pozemkov.
„Z tohto dôvodu mesto nie je oprávnené žiadať príslušné orgány štátnej správy o povolenie na búracie práce. Nie je oprávnené ani svojvoľne vstúpiť na cudzí pozemok a odstrániť stavbu podľa návrhu pána starostu. Keďže mesto Košice nedisponuje aktivačnými alebo inými pracovníkmi, bola na naloženie tohto odpadu požiadaná o súčinnosť aj mestská časť Košice-Sídlisko Ťahanovce,“ informoval Miroslav Sambor z košického referátu pre styk s verejnosťou.