Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael. „Súčasne aj takýto významný deň je zároveň povinnosťou nás všetkých poukázať na dlhodobé neriešenie problémov chudoby a sociálneho vylúčenia veľkej časti rómskeho obyvateľstva na Slovensku a v Európe,“ konštatoval. Celkový odhadovaný počet Rómov žijúcich na Slovensku je 420-tisíc. Ako spresnil riaditeľ eduRoma, z tohto počtu je polovica bežne integrovaná v spoločnosti a druhá polovica žije v chudobných komunitách na okraji spoločnosti.
Rómovia čelia najmä diskriminácii na trhu práce. „Nie je to len nedostatočné vzdelanie, ktoré ich vylučuje z trhu práce, ale aj ich sociálne postavenie alebo farba pleti. Viac ako 200-tisíc ľudí v chudobných osadách stále čelí sociálnemu vylúčeniu," podotkol Rafael. Dodal, že Európska komisia voči Slovensku stále vedie konanie za segregáciu rómskych detí v slovenských školách.
Podľa riaditeľa eduRoma aj vzdelaní a úspešní Rómovia na Slovensku často čelia otvorenej diskriminácii a predsudkom, alebo symbolickému vylúčeniu. „Na strane druhej však platí, že prezentovanie úspešných vzorov z rómskej komunity a ich príbehov má pozitívny dosah na búranie predsudkov a stereotypov u väčšiny obyvateľstva. Je tiež pravda, že Rómovia sa ešte stále nenaučili byť vo verejnom diškurze hovorcami samých seba,“ prízvukoval Rafael. Doplnil, že je to tak i napriek tomu, že dnes už tomu spoločensko-politická situácia viac praje, ako povedzme pred 30. rokmi.
Medzinárodný deň Rómov si pripomíname 8. apríla. Vyhlásený bol v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únie (IRU). Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfielde. Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od sedem do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente. Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrane a podpore ľudských práv Rómov, prevencii diskriminácie a upozorňovanie na problémy, ktorým v Európe čelia.