O klíčení ste už asi počuli. Väčšina z nás túto potravu považuje iba za módny trend súčasných vitariánov, ale nie je to tak. Okrem toho, že klíčky sa v domácej kuchyni používajú už stovky rokov, rozhodne sú prospešné aj pre mäsožravcov. Klíčky totiž obsahujú množstvo dobre vyvážených aminokyselín, mastných kyselín, prírodných cukrov a minerálov.
Ak by ste konzumovali niekoľko rôznych druhov spolu, samy o sebe, bez pridania ďalšej potravy, dokázali by vás udržať pri živote a v zdraví. Ich výhodou je aj to, že ak si pri kupovanej zelenine nie ste istí, či nebola ošetrovaná nebezpečnými chemikáliami, doma vypestované klíčky sú zaručene čerstvé, čisté a stopercentne prírodné.
A tiež sú extrémne lacné. Z jednej lyžice semien dokážete dostať viac ako kilogram klíčkov! Hotové produkty môžete pridať do šalátu, do raňajkových vločiek, smoothie, polievok, ako prílohu k mäsu, alebo ich zjesť len tak. Znie to lákavo, však?
Ako klíčiť
- 1. Vyberte si, čo chcete klíčiť a v akej nádobe.
- 2. Semená nasypte do nádoby. Počítajte s tým, že objem sa môže zväčšiť aj 5-násobne.
- 3. Dolejte vodu tak, aby boli všetky semená ponorené. Každý druh sa pred klíčením namáča rôzne dlho. Vystrihnite si obrázok časov a pripnite si ho na chladničku. Ich dodržiavanie využije možnosti každého semienka naplno, ale ak vám to z nejakého dôvodu nevyhovuje, v zásade nemáte čo pokaziť, ak sa budete riadiť jednoduchým pravidlom – väčšie semená namáčajte 15 hodín, tým miniatúrnym stačí 6. V tejto fáze sa semienka prebúdzajú k životu.
- 4. Vylejte vodu a semená prepláchnite. Obzvlášť pri fazuli je tento proces dôležitý, keďže vylučuje jedovaté toxíny.
- 5. Po odtečení vody uložte pohár alebo misku niekam do tmy pri teplote 20 - 22 °C, čiže sa vyhnite chladnej pivnici, ale aj priamemu slnku na parapetnej doske.
- 6. Väčšinu semien treba po niekoľkých dňoch presunúť na svetlo, aby ich minilístočky nabrali chlorofyl.
- 7. Klíčenie v závislosti od druhu trvá 2 až 6 dní.
- 8. A hotovo. Ak nechcete klíčky použiť hneď, v chladničke vydržia týždeň. Ak dodržiavate hygienické pravidlá, klíčky stačí opláchnuť čistou vodou a surové konzumovať. Objavujú sa aj rady prepláchnuť ich 5 % octom, čo však môže zmeniť ich chuť, alebo dokonca prevariť. To je úplne proti celej pôvodnej snahe, lebo var zabíja vitamíny. Rozhodnutie je však na vás.
Tip
Voda, v ktorej semená namáčate, je výborná na zalievanie rastlín, pretože obsahuje množstvo živín. Piť by sa však nemala. Je totiž plná látok, ktoré síce ochraňujú rastlinný zárodok pred napadnutím mikróbmi, ale ľudskému organizmu škodia
Ako chutia?
Na začiatku sa možno nebudete vedieť rozhodnúť, čo klíčiť. Pomôže vám vedieť, že klíčky chutia presne tak, ako by chutila výsledná rastlina. Takže reďkovka chutí naozaj ako reďkovka, aj keď je o niečo pikantnejšia.
Časy namáčania a klíčenia
Žerucha - 6 hodín namáčania,4 – 5 dní klíčenia
Mandle - 8 – 12 hodín namáčania, 12 hodín klíčenia
Adzuki - 8 hodín namáčania,3 – 5 dní klíčenia
Cícer - 12 hodín namáčania, 12 hodín klíčenia
Šošovica - 8 hodín namáčania, 12 hodín klíčenia
Fazuľa mungo - 1 deň namáčania, 2 – 5 dní klíčenia
Čierna fazuľa - 8 – 12 hodín namáčania, 3 dni klíčenia
Biela fazuľa- 8 hodín namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Pšenica - 7 hodín namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Ovos - 6 hodín namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Kamut - 7 hodín namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Špalda a žito - 8 hodín namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Jačmeň - 6 – 8 hodín namáčania, 2 dni klíčenia
Pohánka - 15 minút namáčania, 1 – 2 dni klíčenia
Quinoa , 2 hodiny namáčania, 1 – 2 dni klíčenia
Proso - 8 hodín namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Tekvicové semienka - 12 hodín namáčania, 3 – 5 dní klíčenia
Hrach - 9 – 12 hodín namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Slnečnica - 2 hodiny namáčania, 2 – 3 dni klíčenia
Amarant - 8 hodín namáčania, 1 – 3 dni klíčenia
Senovka grécka - 8 hodín namáčania, 3 – 5 dní klíčenia
Lucerna siata - 8 hodín namáčania, 2 – 5 dní klíčenia
Sézam - 8 hodín namáčania, 1 – 2 dni klíčenia
Horčicové semienka - 6 hodín namáčania, 2 – 4 dni klíčenia
Reďkovkové semienka - 8 – 12 hodín namáčania, 3 – 4 dni klíčenia
Sója - 12 hodín namáčania, 4 – 6 dní klíčenia
V čom klíčiť
V miske
Tento spôsob je nutný pre semená, ktoré po zaliatí vodou vytvoria gél, ako napríklad ľanové či chia semienka. V pohári by takmer okamžite chytili pleseň, alebo zhnili, preto potrebujú byť rozprestreté po ploche, aby sa navzájom nedotýkali a mali voľný prístup vzduchu. Klíčiaca miska, ktorá sa dá kúpiť, prácu veľmi uľahčuje. Ak však nechcete investovať, možno ju nahradiť nádobou, do ktorej vložíte navlhčenú vatu či gázu.
V pohári
Používa sa na naklíčenie semien, ktoré sa udržujú len vlhké, nie ponorené do vody. Najväčším rozdielom je, že v pohári sa pestujú druhy, ktoré pre naklíčenie potrebujú tmu. Obsah často premývajte vodou a vylievajte ju. Veľmi jednoduchým domácim riešením je urobiť do vrchnáka zaváraninového pohára dierky, cez ktoré prebytočnú vodu scedíte. Poslúži však aj obväz alebo gáza, ktorou prekryjete vrch pohára a prichytíte gumičkou. Ak chcete byť štýloví, v obchodoch sa dajú nájsť súpravy vhodných nádob aj so sitkovým vrchnákom.
Dobré rady
Dodržiavajte hygienu a frekvenciu preplachovania. Surové klíčky sú výbornou živnou pôdou pre potenciálne škodlivé baktérie. Patogénne baktérie najčastejšie rastú v naklíčenej alfalfe (lucerna siata), v klíčkoch semien ďateliny a vo fazuli mungo.
Pri kúpe zŕn, semienok, strukovín a orechov na klíčenie a namáčanie skúste v predajniach hľadať druhy, ktoré majú na obale certifikátom deklarovaný nulový obsah patogénnych mikroorganizmov. Stačí aj označenie BIO, obvykle túto požiadavku spĺňajú.
Použite surové orechy, zrná, semienka alebo strukoviny, ktoré nie sú rozpolené, neboli tepelne upravené, pasterizované alebo pražené.
Ak proces namáčania trvá dlhšie ako 12 hodín, premyte orechy, zrná, semienka alebo strukovinu každých 12 hodín, použitú vodu úplne vylejte a do nádoby napustite čerstvú.
Neodporúča sa klíčiť červenú fazuľu, pretože obsahuje toxický lektín fytohemaglutinín.