Protirómske zmýšľanie je na vzostupe. Sme svedkami radikálnych názorov aj zo strany politických predstaviteľov a šírenia nenávistných prejavov a falošných správ online. Slová vedú k nenávisti a nenávisť vedie k násiliu. Musíme byť ostražití, aby sa Rómovia opäť nestali terčom obťažovania a útokov. Musíme sa poučiť z našej histórie a nesmieme rozdúchavať plamene minulej nenávisti.
Aby sa tak stalo, musíme neoblomne trvať na našich základných hodnotách. EÚ predstavuje spoločnosť, v ktorej sa rovnako zaobchádza so všetkými menšinami a v ktorej majú rómske komunity rovnaké práva a príležitosti ako ktokoľvek iný. To je naša identita.
Medzinárodný deň Rómov je príležitosťou ohliadnuť sa za tým, čo Európska únia a jednotlivé krajiny pri zlepšení začlenenia Rómov dosiahli. Práca členských štátov sa od roku 2011 riadi rámcom EÚ pre vnútroštátne stratégie integrácie Rómov, pričom finančné prostriedky EÚ sú k dispozícii aj na podporu integrácie Rómov. Táto stratégia prináša ovocie; vidíme určité zlepšenia, najmä v oblasti vzdelávania.
Čaká nás však ešte dlhá cesta, aby rómske komunity moli naplniť svoj potenciál. Európska komisia vyzýva krajiny EÚ, ako aj partnerov s európskou perspektívou, aby dodržali svoje záväzky, posilnili boj proti diskriminácii a podporili účasť a zastúpenie Rómov v politickej sfére, v našich hospodárstvach a spoločnostiach. Patria k nám.
Skoncovanie so stáročiami sa prejavujúcou marginalizáciou si vyžaduje celoeurópsku spoluprácu. Politickí predstavitelia, od vnútroštátnej úrovne až po miestnu, musia prehĺbiť dôveru medzi Rómami a nerómskym obyvateľstvom a zabezpečiť, že Rómovia budú mať rovnaké práva a príležitosti ako ostatní Európania.
Vyhlásenie prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa, komisára Johannesa Hahna a komisárok Marianne Thyssenovej, Věry Jourovej a Corin Creţuovej pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si pripomíname 8. apríla.
Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.