Reklama

Zvieratá na verejné vystúpenia budú zakázané: Ako prežijú cirkusy bez slonov, levov či opíc?

Zvieratá na verejné vystúpenia budú zakázané: Ako prežijú cirkusy bez slonov, levov či opíc?

Zdroj: anc

Reklama

Cirkusy bez zvierat?! Ministerstvo pôdohospodárstva prichádza s vyhláškou, ktorá špecifikuje, ktoré zvieratá už nebudú môcť byť súčasťou verejných vystúpení.

Po novom by levy, slony či opice mohli obdivtovať už len v zoologických záhradách.

Rezort Gabriely Matečnej (54) spolu s ochranármi poukazujú na neľudské podmienky týchto živých tvorov. Majitelia cirkusov hovoria o zbytočnom kriku a miernej likvidácii. Bude tento druh zábavy dostupný už len v zahraničí?

Vystúpenie či drezúra zvierat sú tu už od čias staroveku. V posledných rokoch stále silnejú názory, že podmienky na cestovanie či okolnosti, v ktorých žijú, sú pre ne nanajvýš stresujúce. „Často to prekračuje alebo je na hrane s prekročením ich biologických a fyziologických schopností,“ vysvetľuje agrorezort dôvod, prečo prišiel s obmedzením ich verejných vystúpení.

Najnovšie pripravil vyhlášku, kde sa upresňuje, ktoré živé tvory už v cirkuse na Slovensku zrejme neuvidíte. „Sú to zvieratá z čeľade slonovité, žirafovité, medveďovité, mačkovité či delfínovité,“ upresnil hovorca pôdohospodárstva Michal Feik s tým, že na Slovensku nemáme žiaden cirkus, takže obmedzenia sa budú týkať len zahraničných subjektov.

Kde skončia zvieratá?!

Cirkusy však majú dlhodobú tradíciu v Česku a dohromady ich tu funguje okolo 25. Podľa majiteľa jedného z nich Antonína Aleša je nepredstaviteľné, že by zvieratá odstavili. „Len v Česku máme vyše 100 kusov divo žijúcich zvierat v cirkusoch, čo by s nimi bolo, žiadna zoo ich nechce,“ vysvetľuje Aleš s tým, že vystúpenia vypredávajú práve vďaka nim.

Ochranári zo Slobody zvierat však chcú drezúru a verejné vystúpenia zakázať naprieč celou Európou. „Prijalo by sa prechodné obdobie, aby už nenakupovali nové zvieratá, nerozmnožovali ich, aby ich dávali do záchranných staníc,“ ozrejmila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat a dodala, že úplný zákaz je platný už v 18 krajinách EÚ.

Za cirkusom len do zahraničia?

Majiteľa cirkusu Aleš mrzí fakt, že nikto z ochranárov sa u nich nebol pozrieť, v akých podmienkach zvieratá žijú. Hoci pripúšťa, že na Slovensko by chodili len s povolenými zvieratami, vystúpenia založené na artistoch a klaunoch považuje za cestu do pekla. „Niektorí už zvieratá rozpredali, darovali, spravili si varieté, ale vydržali len 6 mesiacov a skrachovali,“ hovorí s obavami o živobytie Antonín Aleš, ktorého rodina prevádzkuje kočovný život už od roku 1880.

Riešením by podľa neho bolo, aby na chov divožijúceho tvora bola potrebná licencia, ktorú by preverovala nejaká komisia. S tým sa na Slovensku zatiaľ nepočíta. Ak vyhláška, ktorá je v medzirezortnom konaní, prejde, platiť bude od 1. 9. 2019. Tradičný cirkus bude tak možné vidieť už len v zahraničí.

Približné základné výdavky v eurách na 1 šelmu predstavujú:

● poistenie 500 eur/ročne

● ošetrovateľ 200 eur/mesačne

● podstielka 50 eur/mesačne

● krmivo + vitamíny 250 eur/mesačne

● veterinárna starostlivosť 100 eur/ročne

Ktoré zvieratá skončia

● pandovité

● medvedíkovité

● lasicovité

● skunkovité

● mačkovité

● čeľade medveďovité

● zástupcovia radu primátov

● mrožovité

● tuleňovité

● čeľade slonovité

● čeľade delfínovité

● čeľade žirafovité

Autor: Nový Čas, Katarína Kurtanská

Súvisiace