V rámci krajín Európskej únie sa vek prvorodičiek pohybuje na úrovni 29 rokov. "Na Slovensku sa od roku 2008 výrazne neposunul vek prvorodičiek. Kým v roku 2008 mali ženy prvé dieťa v priemere v 26 rokoch, v roku 2017 to bolo už o rok neskôr. Tento trend ale možno sledovať naprieč všetkými európskymi krajinami," hovorí Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.
Najviac rástol za posledných päť rokov vek prvorodičiek v Estónsku, a to o vyše roka. Najmenej to bolo v Čechách, kde sa ich vek dlhodobo pohybuje na úrovni 28 rokov. Najstaršie prvorodičky sú v Taliansku (31 rokov), Španielsku a Luxembursku (30 rokov), najmladšie prvorodičky sú v Bulharsku a Rumunsku (26 rokov) a tiež Litve (27 rokov).
"Trendom je, že ženy odkladajú materstvo, čím sa automaticky posúva priemerný vek prvorodičiek. Mnohé z nich v súčasnosti riešia ekonomický aspekt materstva. Ženy totiž musia viac zladiť prácu s rodinou ako muži," poznamenáva analytička.
Na Slovensku sa o deti stará, prípadne sa s nimi učí minimálne hodinu denne, zhruba 35 percent žien a 19 percent mužov. O domácnosť sa stará 77 percent žien a 47 percent mužov. "Šesť z desiatich žien varí a upratuje najmenej hodinu denne, u mužov to robí len každý šiesty," dopĺňa Buchláková.
V prípade slobodných žien a matiek ide podľa analytičky o najohrozenejšiu skupinu, ak sa naskytnú nečakané finančné výdavky. "Práve táto skupina žien len s ťažkosťami zvláda finančne utiahnuť mesačné výdavky, ak má malé dieťa, ktoré je z pohľadu financií najnáročnejšie," dodáva Buchláková.