Obhajoba argumentuje tým, že žaloba nie je apolitická a porušuje právo združovať sa v politických stranách. Prípad začal v utorok prejednávať Najvyšší súd (NS) SR.
"Prejednávanie takej veci, ako je rozpustenie strany, je výnimočné, stalo sa iba raz, a to v roku 2006," povedal prokurátor s tým, že aktéri, ktorí boli vtedy pred súdom, sú v súčasnosti v podstate rovnakí. Žaloba sa opiera najmä o prvky rasizmu a xenofóbie voči rómskej menšine, ktoré podľa prokurátora možno badať v prejavoch strany. V jej ideológii vidí prokurátor zámerne zveličované niektoré negatívne javy menšiny, čo vyúsťuje do vyvolávania strachu z menšiny a následne k vyvolaniu násilia. Argumentuje Ústavou SR a dohovorom o ľudských právach.
Žalobca kritizuje aj vytvorenie domobrany, ktorú navrhuje ĽSNS či výroky poslanca Milana Mazureka (ĽSNS) a vytvorenie hliadok vo vlakoch, ktoré považuje za protizákonné. Odvoláva sa aj na pozdrav kotlebovcov "Na stráž". Podľa prokurátora reflektuje na vojnový Slovenský štát.
Systém, ktorý chce strana nastoliť, podľa obžaloby vykazuje znaky ideologického, fašistického, štátu. Prokurátor tvrdí, že demokracia má právo a povinnosť brániť sa voči takýmto zámerom politickej strany, ktorá ju chce ohroziť. Reagoval aj na podporu voličov, ktorú strana získala v parlamentných voľbách 2016, pričom podľa neho dochádza ku stretu dvoch základných práv. "Ak politická strana s takýmto výsledkom vo svojom programe porušuje základné práva iných, dochádza ku stretu dvoch základných práv. V takomto prípade sa žalobca nepochybne domnieva, že prednosť majú tie základné práva, ktoré sú dôležitejšie, fundamentálnejšie, neodňateľné a ktoré majú prirodzenú prednosť pred ostatnými, a to základné práva na život," doplnil. "Žalobca, teda GP SR, musí byť apolitický. Konanie žalobcu v tejto veci túto apolitičnosť závažne spochybnilo," zdôraznil jeden z trojice právnych zástupcov ĽSNS Radovan Hrádek. Argumentuje aj porušením výrokovej imunity poslancov Národnej rady (NR) SR zo strany žalobcu.
Tvrdí, že žalobca prejudikuje rozhodnutie správneho senátu NS SR tvrdeniami o porušení základných práv, ústavy či medzinárodných zmlúv. Vyjadril názor, že proces vznikol na základe politickej objednávky, odvoláva sa na tvrdenia exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Hrádek doplnil, že v tejto súvislosti navrhli vypočuť expremiéra Roberta Fica (Smer-SD), predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), prezidenta SR Andreja Kisku, bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ale aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Dôvodom je, že majú dlhodobo prejavovať politické názory a zámer odstrániť ĽSNS z parlamentu.
Vyjadrenia predstaviteľov ĽSNS podľa jeho slov žalobca tendenčne vytrháva z kontextu a predkladá ich súdu v snahe ovplyvniť senát. Ohradil sa aj voči tvrdeniam, že ĽSNS je prepojená so zrušenou stranou Slovenská pospolitosť - Národná strana. Pokračoval, že prepojenie Mariana Kotlebu s názormi zrušenej strany je vykonštruované a zavádzajúce, pretože sa opiera o domnienky. Kotleba je podľa jeho slov demokraticky orientovaný.
Pojednávanie sprevádza aj protest prívržencov ĽSNS, ktorí sa spred budovy NS SR presunuli pred Generálnu prokuratúru SR. Je ich zhruba 300, priebeh protestu je zatiaľ pokojný. Polícia situáciu monitoruje. Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017. O osude kotlebovcov by mal rozhodovať päťčlenný senát pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej.