Situácia na palube sa pritom zhoršuje, maltské námorníctvo v utorok muselo evakuovať z plavidla mladú ženu vo vážnom zdravotnom stave, na lodi dochádzajú potraviny a voda. Informovali o tom maltské médiá a zástupcovia organizácie, ktorá loď prevádzkuje.
Loď putuje Stredozemným morom už takmer týždeň a stále nemá kde zakotviť. Koncom minulého týždňa jej žiadosť o vylodení migrantov odmietlo Taliansko, rovnako sa k veci stavia aj Malta, blízko ktorej sa teraz plavidlo pohybuje. Oba štáty tvrdia, že o osude migrantov musí rozhodnúť Európska únia ako celok, pričom o migrantov by sa malo solidárne postarať viacero krajín.
Kapitán lode v utorok varoval, že najneskôr v stredu dôjdu zásoby potravín a vody. Upozornil tiež na to, že migranti nemajú žiadne náhradné oblečenie, kvôli spaniu priamo na palube boli často premočení a premrznutí a že hygienické podmienky sú stále horšie. "Kvôli zlému počasiu sme ľudí museli presťahovať do podpalubia. V priestore určenom pre 20 ľudí už od nedeľného večera žije 81 osôb," uviedol zástupca Sea-Eye Jan Ribbeck. "Niektorí z tých ľudí majú na sebe rovnaké oblečenie už týždne. To sú na európskej lodi úplne neopísateľné podmienky," dodal.
Zo 64 zachránených je 12 žien, jedno dieťa a jeden kojenec. Na lodi je tiež 17 členov posádky. Loď sa pohybuje v medzinárodných vodách a maltské úrady prisľúbili, že potrebné zásoby na loď dopravia. Okrem toho v utorok na ostrov evakuovali mladú ženu, ktorá trpela poruchami vedomia a nebolo možné jej na lodi zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť.
Kvôli sporom o to, ktorý štát má povinnosť postarať sa o migrantov zachránených v Stredozemnom mori plavidlami neziskových organizácií, často zostávajú ľudia na mori i dlhé týždne. Napríklad na prelome rokov dve lode nemeckých neziskových organizácií s päťdesiatkou zachránených čakali na povolenie vplávať do prístavu cez dva týždne. Nakoniec si týchto migrantov prerozdelilo deväť únijných krajín vrátane Malty, kde lode nakoniec skončili.