Tú prišiel pred senát hájiť jej šéf Marian Kotleba (42). Do hlavného mesta ho prišli podporiť aj stovky prívržencov strany.
Žalobu na stranu podal generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji v roku 2017. Ako hlavný dôvod uviedol obavy, že extrémistická strana je ohrozením pre demokratický režim na Slovensku. Na pojednávaní na Najvyššom súde ho zastupoval prokurátor Ivan Minár, ktorý pred 5-členným senátom na čele s predsedníčkou Janou Zemkovou priblížil excesy kotlebovcov.
Strana je podľa jeho argumentácie otvorene nenávistná proti Rómom a migrantom, uznáva princíp kolektívnej viny a chce zničiť existujúci právny poriadok. „V takomto prípade sa žalobca nepochybne domnieva, že prednosť majú tie základné práva, ktoré sú dôležitejšie, fundamentálnejšie, neodňateľné a ktoré majú prirodzenú prednosť pred ostatnými, a to základné práva na život,“ skonštatoval žalobca Ivan Minár a dodal, že nebezpečnou je aj jej snaha vytvoriť domobranu, čo by prakticky znamenalo vytvorenie vlastných ozbrojených zložiek.
Tvrdí, že to je v demokratickom štáte neprípustné. „Monopol na násilie patrí štátu a nikomu inému,“ uviedol prokurátor a doplnil, že politický subjekt šíri v spoločnosti strach. „Strana vyvoláva nenávisť či pogromistické nálady,“ dodal.
Kotleba odmietol obvinenia
Právny zástupca ĽSNS Radovan Hrádek označil argumenty žalobcu za politicky motivované a v tejto súvislosti naznačil prepojenie medzi stranou Smer a generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. „Žalobca, teda Generálna prokuratúra, musí byť apolitický. Konanie žalobcu v tejto veci túto apolitičkosť závažne spochybnilo,“ vyhlásil Hrádek.
Pred sudcami vytúpil aj líder Marián Kotleba, podľa ktorého neexistuje žiadny dôvod na zrušenie strany a odmietol obvinenia z rasizmu. „V celej žalobe nie je ani jeden dôkaz toho, že súdime ľudí na základe etnika či farby kože a nie na základe ich správania sa,“ vyhlásil Kotleba.
Čo ich priviedlo na protest?
Michal
- V demokratickej spoločnosti nie je správne, že chcú rozpustiť politickú stranu, ktorú volilo do parlamentu viac ako 200-tisíc voličov a tá voličská základňa rastie. Poznám aj predstaviteľov tejto strany osobne a viem, že to nie sú žiadni nacisti ani fašisti a nechcú nič zlé pre ľudí.
Zuzana
- Pred budovu Generálnej prokuratúry som prišľa podporiť stranu ĽSNS, lebo podľa mňa nie je žiadny dôvod, aby bola zrušená. Len si vymýšľajú na ňu nezmysly, aby sa zrušila. Preto sa tu aj zišlo toľko ľudí.
Helena
- Každý má právo vyjadriť sa, mať vlastný názor a mať aj svoju vlastnú stranu. Určite by nemala byť zrušená, lebo chráni záujmy obyčajných ľudí. Ide o budúcnosť našich detí a vnúčat. Strana nie je xenofóbna. My sme obyčajní ľudia a chceme dobre pre Slovensko, nie sme žiadni fašisti, ako nás označujú. Ja som matka s dieťaťom.
Budú pokračovať ako nezávislí
Róbert Bános, právnik
- Ak bude rozsudok voči strane ĽSNS negatívny, viem si predstaviť, že sa budú ešte sťažovať na Ústavnom súde. To nič nemení na tom, že prídu o stranu a v parlamente budú vystupovať ako nezávislí kandidáti. Zrejme si zaregistrujú novú stranu a do volieb pôjdu pod hlavičkou nového hnutia. Dôležité sú aj samostatné trestné stíhanie individuálnych predstaviteľov strany. Ak ich právoplatne za niečo odsúdia, už nebudú môcť kandidovať.
3 scenáre vývoja
1. Súd stranu rozpustí, do ďalších volieb pôjdu pod hlavičkou novovzniknutej strany.
2. Súd ĽSNS nerozpustí, kotlebovci zostanú v parlamente, v ďalších pojednávaniach odsúdia jednotlivých členov a tí už nebudú môcť kandidovať za žiadnu stranu.
3. Verdiktom súdu sa strana nerozpustí a kotlebovci budú pokračovať vo svojej činnosti.