Toto rozhodnutie platí do najbližších volieb v tejto latinskoamerickej krajine. Ako informovala agentúra AFP, tomuto rozhodnutiu Stálej rady OAŠ predchádzala búrlivá rozprava a následné hlasovanie. V ňom návrh na akceptovanie Guaidóovho vyslanca podporilo 18 delegátov, deviati boli proti a šiesti sa hlasovania zdržali, Jeden delegát nebol na rokovaní prítomný.
Guaidó, predseda venezuelského parlamentu s prevahou opozície, sa začiatkom roku 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely. Odvtedy ho uznalo viac než 50 krajín sveta.
Tento krok bol dôsledkom hlbokej ekonomickej krízy, v ktorej sa Venezuela ocitla a za ktorú Guaidó viní súčasné vedenie krajiny na čele s prezidentom Nicolásom Madurom. Ním ovládané provládne Ústavodarné zhromaždenie Guaidóa začiatkom apríla zbavilo poslaneckej imunity, na ktorú má ako poslanec a predseda parlamentu nárok. Koncom marca mu zasa venezuelská vláda zakázala vykonávať verejnú funkciu najbližších 15 rokov. O zákaze rozhodol Najvyšší kontrolný úrad Venezuely.