V stredu to uviedol vysokopostavený predstaviteľ EÚ, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Je to ďalší signál, ako odklady vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ narušujú fungovanie Únie. Lídri EÚ sú na stredajšom mimoriadnom samite v Bruseli pripravení povoliť britskej premiérke Therese Mayovej druhý odklad brexitu, ale podľa očakávania budú diskutovať o tom, aký dlhý má byť a za akých podmienok.
Odklad brexitu presahujúci aj termín volieb do Európskeho parlamentu, naplánovaných na 23.-26. mája, prinúti Britániu zúčastniť sa na tomto hlasovaní a zvoliť si zástupcov do europarlamentu - tejto možnosti sa chce Mayová vyhnúť, ale to sa jej nepodarí, ak britský parlament v najbližších týždňoch neschváli dohodu o vystúpení Británie z EÚ, vyrokovanú Mayovej vládou s Bruselom. Účasť Británie na eurovoľbách by mohla zmeniť rozloženie politických síl v budúcom európskom parlamente, ako sa predstavitelia EÚ obávajú, pretože podľa predpokladov Briti budú voliť výrazne euroskeptických zákonodarcov a posilnia tak narastajúci počet nacionalistov, ktorí chcú Úniu oslabiť.
Britská Labouristická strana - ak postaví kandidátov -, posilní váhu socialistického zoskupenia v EP, čím prípadne umožní stredoľavému zoskupeniu získať väčšinu. Podľa prieskumov vo zvyšných 27 členských krajinách EÚ by v súčasnosti získalo najviac kresiel v EP stredopravicové zoskupenie - takže keď Británia a jej zástupcovia opustia EÚ, väčšina v EP sa môže zmeniť.
To zvyšuje neistotu a nejasnosť okolo nasledujúcej eurokomisie, výkonného orgánu EÚ, ktorý musia schvália europoslanci. Dôsledkom je, že predstavitelia EÚ uvažujú nad predĺžením mandátu existujúcej eurokomisie vedenej Jeanom-Claudom Junckerom, ktorého funkčné obdobie vyprší koncom októbra, uviedol vysokopostavený predstaviteľ.
Toto predĺženie, ktoré by bolo zrejme obmedzené na niekoľko mesiacov, by pomohlo vyhnúť sa riziku, že zmenené rozloženie politických síl v europarlamente po brexite by mohlo vyvolať pochybnosti o legitimite novej exekutívy, dodal predstaviteľ. Podpredseda EK Frans Timmermans v stredu vyhlásil, že on nevidí dôvod na predĺženie mandátu EK. Timmermans je kandidátom socialistického zoskupenia na predsedu novej eurokomisie.
Britská premiérka Mayová požiadala o odklad brexitu do 30. júna. Predseda Európskej rady Donald Tusk je za dlhšie, flexibilné predĺženie o 12 mesiacov. Francúzsko a Nemecko podporovali kratší odklad brexitu, pripomenula agentúra Reuters. Podľa očakávania sa na stredajšom samite EÚ v Bruseli dohodnú aj podmienky, ktoré stanovia obmedzenú úlohu Británie v EÚ v nasledujúcich mesiacoch, počas akokoľvek dlhého odkladu brexitu.