Najchladnejšie bolo na Orave a Spiši, kde o 15. h v niektorých staniciach namerali len jeden stupeň Celzia. Naopak, najteplejšie bolo v Nitrianskom kraji a v západnej časti Banskobystrického kraja, kde bolo až do 17 stupňov Celzia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.
Pomerne teplo bolo podľa meteorológov aj v časti Trenčianskeho kraja a na východe Východoslovenskej nížiny. "Hlavnými príčinami týchto veľkých rozdielov v teplote vzduchu sú vlastnosti vzduchovej hmoty v kombinácii s prúdením a interakcia s orografiou (pohoriami)," vysvetľuje SHMÚ.
Ako spresňuje, vzduchová hmota je veľmi plytká, a teda pri severnom až severovýchodnom prúdení sa cez pohoria nedostáva, ale ich obchádza. Dôsledkom je tak rýchlejšie ochladenie na severe, východe a krajnom západe Slovenska. "Teda teplý vzduch zotrváva najdlhšie v oblastiach, ktoré sú pri tomto smere prúdenia najviac chránené pohoriami," podotýka SHMÚ.
Lokálne efekty vidieť podľa meteorológov aj inde, napríklad na Liptove je relatívne teplo v porovnaní s Oravou a Spišom. "O 17.30 h bolo v Liptovskom Mikuláši šesť stupňov Celzia, avšak v okolitých staniciach na Orave a Spiši zväčša jeden až tri stupne Celzia," uvádza.