"Žiaľ, nestalo sa prvýkrát, že porušil gentlemanskú dohodu. V tomto prípade tým, že namiesto pripomienkovania sporného ustanovenia, ktoré sa týka hymny cudzích štátov, zákon vrátil ako celok," uviedol Most-Híd vo svojom stanovisku.
Most-Híd mrzí, že Kiska napriek svojmu verejnému vyjadreniu o svojej nestrannosti až do konca vykonávania prezidentského mandátu svojmi rozhodnutiami pripravuje pôdu pre vznik svojej politickej strany. "Týmto krokom namiesto utlmenia emócií prispieva k ich zvyšovaniu," doplnil Most-Híd v reakcii na vetovanie zákona. Strana bude o ďalšom postupe diskutovať s koaličnými partnermi.
Kiska vrátil novelu Národnej rade SR na opätovné prerokovanie ako celok. Ustanovenia zákona považuje za rozporné s princípom právnej istoty a teda aj s princípom právneho štátu. Keďže prezident vrátil novelu ako celok, parlament ju buď schváli v pôvodnom znení, alebo neprejde. Poslanci v nej nemôžu robiť zmeny.
Právna norma podľa jej kritikov zakazuje prehranie a spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Predseda NR SR a SNS Andrej Danko tvrdí, že nikto nezakazuje spievanie cudzej hymny, ale je pripravený rokovať o kompromisnej úprave. Prezidenta o vrátenie zákona požiadali okrem iných aj Danko a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Zákon má parlament prerokovať na májovej schôdzi.
Novelu zákona o štátnych symboloch predložila do parlamentu SNS ako reakciu na nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie. Právnou normou chcela strana viac chrániť štátne symboly. Do právnej normy sa tak dostali nové pojmy "znamenie štátneho znaku" či "národný symbol". A tiež sa upravila otázka štátnej hymny.