Oznámila to dnes OSN. Agentúra Reuters upozornila na diplomatický spor medzi Talianskom a Francúzskom spôsobený líbyjskou krízou. Rozpútal ju tamojší poľný maršal Chalífa Haftar, keď dal minulý týždeň svojej Líbyjskej národnej armáde (LNA) príkaz pochodu na hlavné mesto Tripolis. K okamžitému prerušeniu ťaženia na Tripolis LNA v štvrtkovom vyhlásení vyzvala šéfka únijnej diplomacie Federica Mogheriniová.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú medzi 56 obeťami hlavne bojovníci. K civilným obetiam patria dvaja lekári a jeden vodič sanitky. Ďalších 266 ľudí bolo zranených.
LNA doteraz pôsobila hlavne na východe Líbye, nedávno však obsadila tiež juh krajiny. Jej postup do hlavného mesta sa snaží so svojimi spojencami zastaviť armáda verná vláde premiéra Faiza Sarrádža. Podľa Reuters sa teraz front zastavil na južnom predmestí, asi 11 kilometrov od tripolského centra.
Líbya prežíva ďalšiu krízu v chaose, ktorý v tejto severoafrickej krajine panuje od zvrhnutia diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011. Za Haftarom stoja niektoré arabské krajiny, podporovalo ho tiež Francúzsko. K jeho postoju je kritické Taliansko, bývalý koloniálny vládca Líbye.
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini dnes povedal rozhlasovej stanici RTL, že by Rím považoval za veľmi závažné, keby "Francúzsko z ekonomických alebo obchodných dôvodov blokovalo snahu Európskej únie o mierové riešenie v Líbyi a podporovalo nejakú bojujúci stranu". "Tomu sa nebudem ako minister vnútra prizerať," povedal Salvini.
Reuters s odvolaním sa na diplomatov napísal, že Francúzsko v EÚ zablokovalo vyhlásenie obsahujúce výzvu, aby Haftar ofenzívu zastavil. Francúzsko má ropné záujmy na východe Líbye a v minulých rokoch Haftarovi poskytlo vojenskú pomoc, uvádza Reuters. Bolo tiež jedným z popredných hráčov pri zvrhnutí Kaddáfího. Taliansko stojí za Sarrádžovou vládou, ktorá podporuje OSN.
Salvini dnes pripomenul, že Francúzsko nedávno stiahlo z Ríma svojho veľvyslanca "kvôli oveľa menej" závažnej veci, čím myslel kontakty talianskych politikov so zástupcami francúzskeho protestného hnutia žltých viest. "Niekto sa domnieva, že intervencia do Líbye (v roku 2011), presadená bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym bola vedená skôr ekonomickými a obchodnými záujmami než humanitárnymi obavami. Dúfam, že nie sme znovu svedkami niečoho podobného," vyhlásil Salvini.
Šéfka únijnej diplomacie Federica Mogheriniová dnes vo vyhlásení uviedla, že "vojenský útok na Tripolis, ktorý začala LNA, a následná eskalácia vnútri aj v okolí hlavného mesta, ohrozujúca životy civilistov, vrátane migrantov a utečencov a prerušujúca mierové rokovania pod záštitou OSN, môže mať vážne dôsledky pre Líbyu a širší región ". "Európska únia a jej členské štáty vyzývajú všetky strany konfliktu, aby okamžite zastavili vojenské operácie. LNA a všetky sily, ktoré sa presunuli do Tripolisu a jeho okolia, sa musia stiahnuť a humanitárne prímerie požadované OSN musí byť dodržané," doplnila.