Informovala o tom agentúra AFP.
Sudánsky minister obrany Awad Ibn Úf predtým oznámil, že Bašíra zatkli a armáda v krajine dohliadne na dvojročné prechodné obdobie, po ktorom sa budú konať "slobodné a spravodlivé" voľby.
Bezpečnostná rada OSN má v piatok zasadnúť za zatvorenými dverami s cieľom prediskutovať dramatický vývoj v Sudáne, ktorý zohral dôležitú úlohu v mierových procesoch v regióne.
Ľudskoprávne organizácie Amnesty Interantional (AI) a Human Rights Watch vyzvali velenie sudánskej armády, aby zosadeného Bašíra vydala Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), kde čelí obvineniam z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy v regióne Dárfúr.
Africká únia (AÚ) zosadenie Bašíra podrobila kritike a vyzvala na pokoj aj zdržanlivosť. "Vojenské prevzatie moci nie je primeraná reakcia na výzvy, ktorým Sudán čelí a na ašpirácie jeho obyvateľov," uvádza sa vo vyhlásení predsedu Komisie AÚ Moussa Fakiho.
Faki dodal, že Mierová a bezpečnostná rada AÚ okamžite zasadne, aby prehodnotila situáciu a prijala vhodné rozhodnutia. Opozičné skupiny v Sudáne odmietli prevzatie vlády armádou a vyzvali na pokračovanie v protestoch, uviedla agentúra DPA.
Prevrat a dosadenie dočasnej vlády pod dohľadom armády nepredstavuje zmenu, uvádza sa vo vyhlásení Aliancie za slobodu a zmenu, ktorá zastupuje skupiny podieľajúce sa na protivládnych protestoch v krajine.