Vedkyňa Katherine Bouman vymyslela unikátny algoritmus: Ukázala svetu čiernu dieru
13. 4. 2019, 4:00 (aktualizované: 30. 4. 2021, 15:47)

Zdroj: facebook
Americká vedkyňa Katherine Bouman (29) sa stala hrdinkou! Posledné roky tvrdo pracovala na vytvorení kľúčového algoritmu, vďaka ktorému sa tento týždeň konečne podarilo odfotiť čiernu dieru. Výsledná fotografia vznikla prepojením množstva obrázkov, ktoré nakombinoval Katin algoritmus.
O čiernych dierach hovoril už Einstein v teórii relativity. Ide o koncentráciu hmoty s takou vysokou hustotou, že jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc. Tá, ktorú sa podarilo odfotografovať, sa nachádza v galaxii Messier 87 a je vzdialená 50 miliónov svetelných rokov. Získať jej fotku bolo extrémne náročné. Roky na tom pracovalo vyše 200 výskumníkov. Snaha sa však vyplatila a tento týždeň konečne vznikla na základe dát z 8 teleskopov z celého sveta.
Katie bola súčasťou tímu, ktorý na fotke dlhé roky tvrdo pracoval. Zo začiatku pritom vôbec nevedela, čo čierne diery sú. „Mala som stretnutie s astronómom. Netušila som, o čom hovorí, no keď som odtiaľ odišla, vedela som, že toto je projekt, na ktorom chcem pracovať,“ prezradila Katie. Bez kľúčového algoritmu, ktorý vytvorila, by bolo celé úsilie zbytočné. Vďaka tomu je z nej svetová hviezda a píšu o nej všetky svetové médiá. Najznámejšia je fotka, kde sedí pred počítačom, na ktorom je historicky prvý záber čiernej diery.
Ako sa to podarilo
- Supermasívna čierna diera sa nachádza v galaxii Messier 87
- Je vzdialená 55 miliónov svetelných rokov od Zeme
- Jej priemer je 40 miliárd kilometrov
- Žiadny teleskop nie je taký silný, aby ju zaznamenal sám
- Sieť 8 teleskopov 10 dní skenovala galaxiu Messier 87
- Z množstva zozbieraných dát zostavili fotku
- Katherine Bouman vstúpila do 200-členného tímu vedcov pred 6 rokmi ako 23-ročná
- Pred 3 rokmi vytvorila sériu algoritmov, ktoré nakoniec premenili dáta z teleskopov do prvej fotky čiernej diery
Autor: len, Nový Čas