Ide o súčasť Pompeovej cesty po štyroch spojeneckých krajinách Latinskej Ameriky, pričom rozhovory sa zameriavajú prevažne na otázku Venezuely a ekonomický dosah Číny.
Pompeo - prvý šéf americkej diplomacie, ktorý zavítal do Paraguaja od roku 1965 -, vzdal poctu prechodu krajiny k demokracii ako inšpiráciu pre celý región, informovala tlačová agentúra AFP.
Pompeo pricestoval do paraguajského hlavného mesta Asunción v piatok neskoro večer miestneho času po tom, ako v čilskej metropole Santiago absolvoval rozhovory s tamojším prezidentom Sebastiánom Piňerom, ktoré sa týkali najmä rozvíjajúcich sa vzťahov jeho krajiny s Pekingom.
V Asuncióne vyzdvihol americký minister podporu Paraguaja pre venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa, za ktorého sa stavajú aj Spojené štáty. Pompeo ocenil tiež úlohu Paraguaja v tzv. limskej skupine pozostávajúcej prevažne z latinskoamerických krajín usilujúcich sa o vyriešenie venezuelskej krízy.
"Paraguaj je lídrom v obrane demokracie, a venezuelského prezidenta Nicolása Madura nazýva pravým menom - tyranom, ktorý zruinoval svoju krajinu," vyhlásil Pompeo v Asuncióne. Samotný Paraguaj zažil v rokoch 1954-89 diktatúru Alfreda Stroessnera, najdlhšiu v moderných dejinách Južnej Ameriky.
Pompeo diskutoval s Abdom Benítezom aj o záväzkoch Paraguaja bojovať proti terorizmu, pašovaniu drog a medzinárodnému zločinu v regióne známom ako trojhraničné územie, ktoré krajina zdieľa s Argentínou a Brazíliou.
Pompeo bude pokračovať v ceste návštevou Peru a Kolumbie. V peruánskom hlavnom meste Lima ho čaká stretnutie s peruánskym prezidentom Martínom Vizcarrom a svojím tamojším náprotivkom Néstorom Popoliziom.
Vyvrcholením jeho latinskoamerického turné bude v nedeľu krátka zastávka v kolumbijskom meste Cúcuta ležiacom pri venezuelských hraniciach, kde sa Pompeo stretne s utečencami. Na čele všetkých štyroch krajín stoja pravicoví alebo stredopravicoví lídri priaznivo naklonení nekompromisnému postoju USA voči Madurovi.