Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na v nedeľu zverejnenú tragickú bilanciu. Výstraha pred záplavami platí naďalej pre väčšinu územia.
Odborníci uvádzajú, že záplavy, ktoré postihli túto zvyčajne suchú krajinu, sú dôsledkom klimatických zmien a globálneho otepľovania. Záplavy zasiahli v marci najskôr severovýchod Iránu a najnovšie sužujú obyvateľov dvoch juhozápadných provincií Chúzistán a Ílám. V dôsledku povodní úrady evakuovali z miest a obcí státisíce obyvateľov.
"Úmrtím piatich ľudí v provincii Chúzistán a ďalšieho človeka v provincii Ílám sa počet obetí od 19. marca zvýšil na 76," píše sa na oficiálnej webovej stránke súdneho lekára.
Meteorológovia vydali v sobotu pre východ Iránu nové varovania pred prudkými lejakmi, ktoré by mali v postihnutých oblastiach pretrvať. Povodne doposiaľ napáchali obrovské škody. Zasiahnuté sú obydlia, cesty, infraštruktúra a poľnohospodárstvo. "Viac ako 14.000 kilometrov ciest je poškodených," informoval parlament minister dopravy. Dodal, že záplavy úplne zničili 725 mostov.
Podobné informácie tlmočila aj šéfka iránskeho meteorologického úradu, podľa ktorej však aktuálne záplavy nemusia nutne znamenať ukončenie suchého podnebia v Iráne. "Aktuálne záplavy sú v dôsledku klimatických zmien a globálneho otepľovania."
Irán požiadal o pomoc okolité krajiny. Na žiadosť Teheránu bol aktivovaný mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie s cieľom pomôcť obyvateľom Iránu postihnutým ničivými povodňami. Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie Európskej komisie v piatok uviedlo, že doteraz dostalo ponuky pomoci z Českej republiky, Francúzska a zo Slovenska.