Peľ prvých kvitnúcich drevín jelše a liesky sa vyskytoval už len ojedinele. Klesajú už aj denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, topoľa a vŕby.
"Peľová sezóna brezy sa spustila naplno a jej peľ dosahoval alergologicky významné koncentrácie. Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Bratislave, v Žiline a v Banskej Bystrici. Najvyššie denné koncentrácie dosiahol slabo alergizujúci peľ topoľa v Bratislave a v Žiline. Peľ jaseňa zas dosiahol najvyššie koncentrácie v Banskej Bystrici, v Žiline a v Bratislave. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ hrabu, brestu, duba, vŕby a javora", uviedla pre TASR Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Dodala, že spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorých denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších úrovní.
V nasledujúcich dňoch bude v ovzduší dominovať predovšetkým silno alergizujúci peľ brezy. Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovitých- tisovitých, peľu topoľa, vŕby budú mať naďalej klesajúcu tendenciu na celom území Slovenska. Predpokladá sa už aj nárast denných koncentrácií peľu jaseňa, duba a hrabu. "Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať vyššie koncentrácie všemožného peľu. Pokles jeho denných hladín bude, samozrejme, ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a výraznejším nočným ochladením," uviedla odborníčka.