Hoci počasie návštevníkom cez víkend neprialo, známy flašinetár, ktorý je bábkohercom a vystupuje aj s Divadlom v kufri, si opäť vyslúžil pozornosť okoloidúcich. „Flašinetom sa venujem už 12 rokov. Toto je môj prvý, ale mám ich až šesť. Používam aj jeden koncertný a ten má hodnotu až 16-tisíc eur!“ pochválil sa Tomáš Plaszky.
Pripomenul, že verejnosti približuje 16. storočie, lebo práve vtedy začal byť flašinet obľúbený. „Z Ázie to neskôr došlo až na francúzsky kráľovský dvor, kde kúzelnými skrinkami, ako im vravievali, bavili vyššie vrstvy. Postupne táto hra prenikla aj medzi bežných ľudí,“ prezradil odborník na verklíky, čím sa vraj dnes už uživiť nedá. „Je to môj koníček, ktorý baví aj tých naokolo,“ teší sa Košičan.
Jeho poslucháči si vraj často naivne myslia, že im púšťa MP3 nahrávky, ale keď im dá zatočiť kľukou, ihneď zistia, že to nie je len rutinné krútenie halabala. „Treba to vedieť a mať hudobný sluch. A keď hrám dlhšie, je z toho aj slušná svalovica,“ dodal Plaszky, ktorý sa k flašinetu dostal ako bábkoherec. Voľakedy pri kočovných vystúpeniach s bábkami práve flašinetmi zvolávali okoloidúcich.
Flašinet
- pochádza z východnej Ázie
- vznikol v 16. storočí
- do Európy sa dostal v 18. storočí, stal sa zábavou vyššej spoločnosti
- v 19. storočí sa vyrábali prenosné flašinety, nástroj tak zľudovel
- podnikavci používali na výber peňazí aj cvičenú opičku