Štátne médiá v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) totiž začali o Kimovi hovoriť ako o "najvyššom predstaviteľovi celého kórejského ľudu", informovala v nedeľu tlačová agentúra DPA.
Jeho nový titul sa po prvý raz objavil pred niekoľkými dňami v správach o novozvolenom Najvyššom ľudovom zhromaždení - bezmocnom severokórejskom parlamente.
"Nárok byť lídrom všetkých Kórejčanov je v skutočnosti v súlade s Kim Čong-unovým cieľom znovuzjednotenia Kórejského polostrova pod jeho vedením," uviedol expert na KĽDR Rüdiger Frank z Viedenskej univerzity (UW) na webovej stránke 38north.org, ktorú prevádzkuje neziskový think-tank The Stimson Center.
Hoci na predmetnú záležitosť vláda v Soule zatiaľ oficiálne nereagovala, juhokórejskí analytici tvrdia, že Kimov nový titul by mohol slúžiť aj na upevnenie jeho mocenského postavenia.
Pchjongjang sa nárokom na ovládnutie celého Kórejského polostrova doteraz vyhýbal. "Tento nový titul je preto skoncovaním s minulosťou a otvorene predstavuje spochybnenie úlohy Južnej Kórey a jej prezidenta," dodal Frank.
Kim sa s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom stretol vlani trikrát. Počas ich prvého summitu v apríli sa obaja lídri dohodli na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova. Napriek tomu, že ich spoločné vyhlásenie nechalo otvorené miesta pre konkrétne kroky, summit významne prispel k zlepšeniu vzájomných vzťahov.