Čím sa Bollinger zapísal do histórie?
John Bollinger (nar. 1950) sa výrazne zapísal do histórie v oblasti technickej analýzy, v 80-tych rokoch vynašiel Bollinger Bands, ktoré sa jedným z najpoužívanejších technických indikátorov. Okrem toho publikoval mnoho kníh, objavoval sa v televízii, sám aktívne investoval a bol členom rôznych asociácií bol influencerom svojej doby.
Jeho snaha a odhodlanie boli ocenené mnohými cenami, napríklad Lifetime Achievement Award od International Federation of Technical Analysts v roku 2015.
John Bollinger bol prvý, kto použil termín racionálna analýza, ktorá v podstate pozostáva z technickej, fundamentálnej, kvantitatívnej a behaviorálnej analýzy. Hlavnými ideami racionálnej analýzy sú:
- Použitie rôznych analytický prístupov - takto môžeme mať za výhodu oveľa viac informácii ako keby sme sa držali len jednej metódy.
- Raz je najrelevantnejší jeden nástroj, inokedy zase druhý ale väčšinou ide o kombináciu aspoň 3-4 spôsobov ako analyzovať trh aby sa zabezpečil optimálny výsledok.
Čo zobrazú Bollinger Bands?
Bollinger Bands je technický indikátor, ktorý sa dá použiť či už obchodujete Forex, CFD alebo komodity. Indikátor vykresľuje dve línie okolo jednoduchého krátkodobého kĺzavého priemeru, štandardne SMA20.
Hlavným účelom BB je objaviť potenciálne minimá a maximá, na čo slúžia dolný Bollinger a horný Bollinger. Ich hodnota sa vypočíta sčítaním a odčítaním average true range (ATR):
- Horný Bollinger = SMA + ATR (ATR sa zvyčajne násobí špecifickým koeficientom)
- Dolný Bollinger = SMA - ATR (ATR sa zvyčajne násobí špecifickým koeficientom)
ATR závisí od volatility, čo znamená že pri Bollingerove pásmo sa zväčšuje a zmenšuje podľa toho aká je nálada na trhu:
- Pri vysokej volatilite sa Bollingerova pásma roztiahnu a ostanú širšie
- Keď je na trhu nízka volatilita tak sa Bollingerove pásmo naopak zúži
Keď vidíte, že sa zväčšuje vzdialenosť medzi hornou a spodnou líniou BB, tak to znamená, že rastie volatilita a naopak ak sa vzdialenosť zmenšuje, tak volatilita klesá.
Hlavnou výhodou BB je to, že Vám dokáže pomôcť objaviť úrovne support a resistance, častokrát práve tieto línie slúžia ako S&R.
Aké sú výhody Bollinger Bands?
Ako traderi by ste nemali používať Bollinger Bands (BB) samostatne ale iba ako nástroj, ktorý spolu s ďalšími indikátormi a prístupmi použijete na vstup do pozície.
Rôzni obchodníci používajú Bollinger Bands rôznym spôsobom a s rôznym nastavením ale BB nie je všemocný indikátor, vďaka ktorému budete vždy vedieť kedy nakupovať a kedy predávať.
Dôležité je aby sa prípadný long alebo short signál zhodoval so signálmi z iných indikátorov alebo aby ho napríklad podporila fundamentálna analýza.
Bollinger Bands pozostávajú z troch čiar, línií, ktoré sa nikdy neprekrížia a môžu byť veľmi nápomocné pri rozhodovaní. Napríklad trendoví obchodníci často očakávajú takzvaný pullback:
- Cena klesne na úroveň spodnej čiary BB ale trend ostáva rastový
- Alebo môže cena rásť na úroveň hornej línie BB počas klesajúceho trendu
Bollinger Bands pomáhajú robiť kľúčové rozhodnutia, všeobecne pri špekulácii na otočenie trhu:
- Horný BB: Návrat naspäť dole alebo prelomenie odporu
- Stredný BB: Je to kĺzavý priemer, väčšinou SMA20, potenciálne S&R
- Spodný BB: Navrat nahor alebo prelomenie podpory a pokles nižšie
Záverečné rady - Bollinger Bands
Prečítajte si ešte zopár zaujímavostí a informácií o Bollinger Bands a ako ich využiť pri technickej analýze:
- Keď sviečka zatvorí mimo Bollineroveho pásma, tak ide o potenciálny signál na pokračovanie v trende a nie na jeho zmenu.
- Niektoré sviečkové formácie na úrovni BB môžu značiť neúspešné prelomenie úrovní support a resistance a potenciálny signál na návrat trhu na predchádzajúcu cenu
- Bollinger Bands poskytuje mnoho informácii na rôznych timeframoch
- Bollinger Bands môžu pomôcť spozorovať patterny ako napríklad dvojité dno alebo dvojitý vrchol
- Základným parametrom je zvyčajne kĺzavý priemer MA20
Štandardná odchylka sa musí nastaviť podľa kĺzavého preiemeru: Pri MA20 je to 2, pri MA50 je to až 2.1 a pri MA10 je to naopak menej - 1.9