Takéto ikonické historické stavby sú veľmi ťažko oceniteľné, a teda sa podľa neho spravidla nepoisťujú. Vnútri katedrály boli však obrazy a iné umelecké predmety. V prípade, že boli niektoré tieto veci zapožičané, tak pravdepodobne sú poistené, dodal.
Ak požiar zavinila stavebná firma, ktorá v katedrále vykonávala opravy, tak asi iste bola poistená na zodpovednosť za škodu, avšak s limitom niekoľkých desiatok miliónov eur, myslí si Špirakus. To je však podľa neho proti spôsobenej škode len kvapka v mori. Mohla tam byť aj nejaká obmedzená poistka na stavebné práce, ale tá by tiež problém neriešila, podotkol. V prípade takejto katastrofy u podobnej stavby zvyčajne nastúpi štát či rôzne občianske zbierky, národné lotérie a podobné spôsoby získavania peňazí, uviedol Špirakus.
Českí odborníci si myslia, že katedrálu Notre-Dame sa po požiari podarí opraviť. Rekonštrukcia ale bude trvať zrejme aj dlhšie ako desať rokov. Pri obnove takto významnej stavby zo stredoveku nemožno podľa expertov nič uponáhľať a dôležité bude využívať v maximálnej miere pôvodne, originálne technológie.