Umelecké diela a historické predmety nevyčísliteľnej hodnoty hasiči vyťahovali spomedzi spálených trosiek a veľkú časť sa im aj podarilo zachrániť. Katedrála Notre-Dame počas posledných storočí musela čeliť viacerým nepokojom, vďaka ktorým už prišla o časť majstrovských diel. Čo všetko sa nachádza v útrobách monumentálnej stavby?
Kompetentní po uhasení požiaru uisťovali, že rýchlo a úspešne aktivovali plán na ochranu pokladov katedrály. „Zamestnanci Notre-Dame, architekti, pracovníci ministerstva kultúry sa zmobilizovali, aby hasičom objasnili, ktoré diela majú zachrániť za každú cenu,“ povedal námestník ministerstva vnútra Laurent Nunez.
Klenot gotiky bol vydrancovaný a poničený za Francúzskej revolúcie a neskôr znovu pri nepokojoch v roku 1831, takže časť svojej zbierky už stratil. Liturgický poklad pritom stále patril k najbohatším vo Francúzsku. Veľkú časť cenných umeleckých a liturgických predmetov sa podarilo zachrániť.
V bezpečí je napríklad tŕňová koruna alebo rúcho svätého Ľudovíta, požiar v poriadku prečkalo aj vitrážové okno na severnej fasáde. Osud mnohých artefaktov však zostával neznámy. Minister kultúry Franck Riester skonštatoval, že zachránené artefakty zhromaždili na pôde parížskej radnice. Overený zoznam umeleckých diel však včera ešte neexistoval.
Zostúpenie z kríža a oltár
Z prvých fotografií interiéru sa zdá, že zachované zostali aj niektoré diela vnútri Notre Dame. Prežila tak aj socha Nicholasa Coustoua z roku 1723, ktorá je dominantou oltáru a zobrazuje Krista, ktorého dávajú dole z kríža. Vzácna dominanta katedrály bola obklopená dymom a zhorenými časťami, no samotná zostala takmer nedotknutá.
Zástupca parížskej starostky Emmanuel Gregoire uviedol, že organ, ktorý sa nachádza v parížskej katedrále, je po zničujúcom požiari neporušený. Je to jeden z najznámejších a najväčších organov na svete, ktorý sa pýši osemtisíc píšťalami. V tridsiatych rokoch 18. storočia ho zhotovil Francois Thierry.
Vitráže na oknách
Tri kruhové vitráže na oknách, ktoré predstavovali rajské kvety, vznikli v 13. storočí a odvtedy boli niekoľkokrát zrenovované. Dve najväčšie - severná a južná, majú priemer 13 metrov. V medailónoch sú tu zobrazení proroci, svätí anjeli, králi či scény zo života svätých. Vo svojom strede znázorňujú Pannu Máriu a Ježiša Krista. Zo zverejnených fotografií je jasné, že severné ružové okno zostalo nedotknuté.
Napriek veľkému požiaru najmä v oblasti strechy chrámu sa hasičom podarilo uchrániť hlavnú štruktúru Notre-Dame. Zvony, ktoré odbíjali v kľúčových okamihoch francúzskej histórie, sa tak zdali v poriadku. Ten najväčší z nich má názov Emmanuel, vyzdvihli ho na južnú vežu v roku 1685 a váži 23 ton.
Kristova Tŕňová koruna
Jedným z najvzácnejších objektov v katedrále bola Kristova tŕňová koruna. Katolíci veria, že bola položená na hlavu Ježiša Krista tesne pred ukrižovaním. Skladá sa z venca v priemere 21 centimetrov z prepletených vetvičiek, na ktorých sú tŕne zviazané zlatými niťami. Podľa dostupných informácií ju hasiči pri záchranných prácach odniesli do bezpečia a držia ju na veľmi bezpečnom mieste.
Sochy, ktoré odniesli zo striech
Vďaka renovácii už pred pár dňami zobrali zo strechy katedrály viaceré sochy, ktoré letecky odviezli preč. Celkovo 16 umeleckých diel tak zachránili tesne pred zničením. Išlo o zobrazenie 12 apoštolov a štyroch evanjelistov.
Rúcho svätého Ľudovíta
Tuniku z 13. storočia, ktorá má patriť kráľovi Ľudovítovi IX., taktiež stihli odniesť do bezpečia. Panovník sa počas svojej 44-ročnej vlády zúčastnil na križiackych výpravách a zaviedol rané zásady spravodlivosti, ako je prezumpcia neviny. V roku 1927 bol vyhlásený za svätého.
Časť kríža a klin z ukrižovania Krista
Okrem tŕňovej koruny Notre-Dame uchováva ďalšie dve relikvie z umučenia Krista - časť kríža a klin z ukrižovania. Okrem toho sa tri relikvie nachádzali v špičke na veži, ktorá sa v pondelok večer zrútila. V utorok nebolo jasné, či sa tieto veci podarilo zachrániť.