"Potvrdzujem, že zásielka dorazila," povedal agentúre nemenovaný zdroj. Nespresnil ale, podľa akého kľúča sa humanitárna pomoc bude rozdeľovať v 30-miliónovej venezuelskej populácii, z ktorej jedna štvrtina podľa OSN potrebuje pomoc nevyhnutne. Vyše 20 percent detí mladších ako päť rokov tam trpí chronickou podvýživou.
Medzinárodná federácia Červeného kríža na konci marca oznámila, že by dokázala v polovici apríla dodať pomoc "v prvom kroku pre 650 000 ľudí". Autoritársky prezident Nicolás Maduro a Medzinárodný výbor Červeného kríža sa minulý týždeň dohodli, že budú spolupracovať s agentúrami OSN, aby sa do krajiny dostala všetka možná humanitárna pomoc. Okrem vážneho nedostatku potravín Venezuela zápasí aj s nedostatkom liekov a zdravotníckeho vybavenia. Verejné nemocnice často nemôžu liečiť, pretože chýbajú antibiotiká, obväzy či dýchacie prístroje.
Maduro od februára odmieta vpustiť do krajiny pomoc iniciovanú Spojenými štátmi a okolitými krajinami Latinskej Ameriky na žiadosť venezuelskej opozície. Situáciu v krajine nechce označiť za humanitárnu krízu a vinu za súčasný stav pripisuje americkým sankciám. Vláde sa tiež nedostáva hotovosti - jednak kvôli sankciám, jednak kvôli skoršiemu poklesu cien ropy. Práve ropa zaisťuje 96 percent príjmov tejto juhoamerickej krajiny. Podľa šéfa opozície Juana Guaidóa ekonomické problémy Venezuely vyvolala korupcia a zlá hospodárska politika socialistickej vlády. Guaidó sa v januári spontánne vyhlásil dočasným prezidentom a ako hlavu štátu ho uznalo vyše 50 krajín, vrátane Spojených štátov.