Rokovanie nadviaže na neúspešné vyjednávania a hlasovanie o návrhu rezolúcie vyzývajúcej na prímerie v Tripolise. Informovala o tom v noci na štvrtok agentúra AFP. Očakáva sa, že Bezpečnostná rada zasadne vo štvrtok. Rokovanie "o ďalšom smerovaní" a o aktuálnom vývoji v Tripolise sa uskutoční za zatvorenými dverami, uvádza sa v správe predsedajúcej nemeckej diplomatickej misie, ktorú mala k dispozícii AFP.
Návrh rezolúcie požadujúcej okamžité uzavretie prímeria v Líbyi, kde sily pod velením poľného maršala Chalífu Haftara začali tento mesiac ofenzívu s cieľom ovládnuť hlavné mesto Tripolis, predložila v stredu Británia. Rusko však vznieslo obavu v súvislosti s jazykom, ktorým kritizovala Haftarovu ofenzívu. Mierne pozmenenú verziu napokon v stredu zablokovali tri africké krajiny - Rovníková Guinea, Pobrežie Slonoviny a Juhoafrická republika. Navrhovaná rezolúcia, aj po úprave, bola "stále ďaleko od vyhoveniu našim záujmom", uviedlo tiež na margo rezolúcie Rusko.
Hovorca OSN varoval, že okolie Tripolisu zažilo "najťažšie boje od vypuknutia stretov" a najviac "vysídlených obyvateľov za jeden deň". V navrhovanej rezolúcii BR OSN sa uvádzalo, že ofenzíva LNA "ohrozuje stabilitu Líbye, ako aj vyhliadky na politický dialóg s podporou OSN a na súhrnné politické riešenie krízy". Rada požaduje, aby "všetky strany okamžite deeskalovali situáciu, zaviazali sa k prímeriu a spolupracovali s OSN, a tak zaistili úplné a súhrnné zastavenie nepriateľských akcií v celej Líbyi".
AFP pripomenula, že členovia BR OSN sú vo veci riešenia situácie v Tripolise stále nejednotní. V bojoch o Tripolis stoja proti sebe Haftarova samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) a sily spriaznené s medzinárodne uznávanou Vládou národnej jednoty, ktorá má sídlo v Tripolise. Ofenzíva LNA sa začala 4. apríla, odkedy si podľa aktuálnych údajov OSN vyžiadala najmenej 174 mŕtvych a 758 zranených. Vyše 25.000 ľudí pre násilie opustilo svoje domovy.