Jej peľ dosahoval alergologicky významné koncentrácie na celom území Slovenska a alergikov ešte potrápi. TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová s tým, že klesajúce denné koncentrácie peľu zaznamenali odborníci u drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, topoľa a vŕby.
"Vo vzduchu bol ešte peľ slabo alergizujúceho topoľa, ktorého bolo najviac v Žiline. Peľ jaseňa dosiahol najvyššie koncentrácie v Žiline, kde zachytili aj najvyššie denné koncentrácie peľu duba. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ hrabu, vŕby, javora i pŕhľavovitých rastlín. Monitorovacia stanica v Bratislave zachytila dokonca prvé peľové zrná tráv z čeľade lipnicovitých," zhodnotila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ, pod ktoré spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.
Podľa Lafférsovej sa v budúcom týždni očakávajú alergologicky významné denné koncentrácie peľu brezy na celom území Slovenska. K tomu budú mierne rásť koncentrácie peľu jaseňa, duba a hrabu a peľ lipnicovitých tráv pribudne aj na ostatnom území, ale zatiaľ len v nižších koncentráciách.
Ako dodala Lafférsová, počas slnečných či veterných dní bez zrážok, možno očakávať vyššie koncentrácie peľu všetkých v súčasnosti kvitnúcich drevín a rastlín. Na pokles jeho denných hladín bude mať vplyv najmä zrážková činnosť a výraznejšie nočné ochladenie.