Napriek opakovaným výstrahám, počet nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu je v rámci celeho roka najvyšší práve v období jarných sviatkov. Viete, ako rýchlo sa odbúrava alkohol a za ako dlho po jeho požití môžete sadnúť za volant? Na príležitostnom požívaní alkoholu nie je nič zlé, avšak piť treba s rozumom. Ranná opica nie je nič príjemné, ani keď môžete celý deň preležať v posteli.
A kombinovať popíjanie na návšteve so šoférovaním auta je ešte horšie. Bežne sa hovorí, že jedno pivo k obedu neprekáža, veď sa nič nestane. Problém je v odbúravaní, ktoré býva pomalšie, ako si veľa ľudí myslí. U šoférov je to práve zostatkový alkohol, ktorý najčastejšie stojí za dopravnými nehodami. Priemerný muž si po troch veľkých pivách môže sadnúť za volant spravidla až po ôsmich hodinách.
„Žena, na druhej strane, potrebuje približne deväť hodín na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív,“ upozorňuje Roman Török, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky a dodáva, že je preto dôležité uvedomiť si tieto skutočnosti, keď sadáme za volant.
Motoristi si musia dávať pozor aj na takzvanú opicu. V tom stave už väčšinou alkohol v krvi nie je, ale schopnosť viesť motorové vozidlo je podstatne zhoršená.
Domáca pálenka môže prekvapiť
Nie zriedka sa stane, že návšteva dostane ochutnať domácu pálenku. Tá môže byť veľmi zákerná, lebo neviete, aká je silná. A nie zriedka sa stáva, že má aj 50 - 60 %. To vôbec nie je to isté, ako kúpená kolkovaná vodka!
Kupujeme veľa alkoholu
Zuzana Peiger Ačjaková COOP Jednota Slovensko
Dospelých šibačov je zvykom ponúknuť pálenkou. Potvrdzujú to aj štatistiky nákupného správania zákazníkov. Počas vlaňajších sviatkov stúpol predaj vodky, borovičky, hruškovice, zvýšený záujem prejavili spotrebitelia o bylinné destiláty, whisky a vaječný likér.
Na dobu odbúravania alkoholu má vplyv veľa faktorov:
- Pohlavie
- Hmotnosť
- Jedlo
- Zdravotný stav
- Užité lieky