Otrasy boli podľa amerického geologického ústavu USGS najsilnejšia severne od metropoly Manily. Zástupca filipínskeho úradu pre zemetrasenia uviedol, že otrasy neboli také silné, aby vyvolali vlnu cunami. Zemetrasenie ale prerušilo leteckú, lodnú a cestnú dopravu.
Svedkovia popísali, ako sa otriasali domy v Manile, kde bolo niekoľko úradov evakuovaných. Ľudia v panike vybiehali z obytných domov. Najväčšie škody spôsobilo zemetrasenie v provincii Pampanga, kde prišlo o život osem ľudí a ďalších 20 bolo podľa guvernérky provincie zranených. Záchranári s pomocou psov a ťažkej techniky podľa nej pátrajú v troskách štvorposchodovej budovy po možných preživších. V prízemí domu sa nachádzal supermarket. "Ľudí uväznených pod troskami nebude ľahké vyslobodiť," uviedla guvernérka.
V provincii Pampanga, ktorá leží severne od metropoly, bol tiež poškodený kostol a na diaľnici napadali z kopcov kamene. Na jednom mieste sa zrútili betónové stožiare elektrického vedenia. Medzinárodné letisko v provincii, ktoré je niekdajšou americkou základňou, bolo uzavreté a množstvo letov bolo zrušených. Otrasy totiž spôsobili škody na odletovej hale. Záchranári z Manily sa pripravujú poslať do provincie Pampanga posily. Vláda medzitým vyzvala občanov, aby zostali pokojní, zatiaľ čo sa na internete objavili informácie, že skutočný počet mŕtvych je vyšší. "Vyzývame ich, aby na sociálnych sieťach nešírili dezinformácie, ktoré by mohli vyvolať neprimeraný šok, paniku a stres."
Súostrovie Filipíny sa nachádza v takzvanom ohnivom kruhu. Stretávajú sa tam tektonické dosky, zemetrasenia sú tam preto časté.