Kým na strednom a východnom Slovensku sa najmä oblieva, na západnom Slovensku sa viacej šibe. Rozdiely sú však aj medzi mestom a vidiekom. V meste ide skôr o rodinnú záležitosť, na dedine nechýbajú kroje a spev.
V Detve sú verní tradíciám. Slobodní mládenci z folklórneho súboru Podpoľanec už 40 rokov chodia uštedriť poriadnu spŕšku studenej vody detvianskym devám. Mladí muži vyoblievajú slobodné dievčatá rovno na dvore.
„Nachystali sme si vedrá a vybrali sme sa za dievčatami. Sme tu len slobodní mládenci, ženatí už nechodia. U nás v Podpoľaní sa podľa tradície iba oblieva, korbáče nepoužívame,“ ozrejmil folklorista Milan Ostrihoň. Vyoblievané sestry Lívia (18) a Lenka (17) odmenili chlapcov koláčmi, čokoládovými vajíčkami, pálenkou... „Polievanie studenou vodou z potoka určite nie je príjemné, ale raz za rok to strpíme,“ povedali folkloristky.
Oblievačka v meste je skôr rodinnou záležitosťou. Používa sa korbáč a voda v spreji, prípadne vodné pištole. Bratanci Patrik, Samko, Jurko a Tomáško chodievajú vyšibať najprv babku Annu (70) a tetu Ľubku (45) do Stupavy. „Na Veľkú noc sa každý rok veľmi teším, teta piští, keď ju oblievame, je to sranda,“ smeje sa Patrik. Ako výslužku chlapci dostanú čokoládové vajíčka a tiež nejaké drobné na sladkosti. „Na stole sú vždy pripravené koláčiky a občerstvenie pre malých aj veľkých šibačov,“ dodáva Ľubka.
Dedina
- veľa mužov chodí hromadne oblievať najmä v dedinách
- muži vyhrávajú na heligónkach a spievajú, recitujú rôzne koledy
- najčastejšou odmenou pre šibačov sú vajíčka, koláče a pálenka
Mesto
- oblievačka alebo šibačka je skôr rodinná záležitosť
- častejšie sa šibe a sprejuje voňavkou
- najmä chlapci za odmenu dostávajú aj peniaze