Zároveň upozornila na to, že tento krok môže ešte viac podkopať jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie hovorkyne Európskej komisie (EK) tom píše agentúra DPA. Podľa Maji Kocijančičovej môže rozhodnutie Bieleho domu "ohroziť implementáciu" jadrovej dohody, pričom dodala, že Únia bude "pokračovať v dodržiavaní (dohody) za predpokladu, že ju Irán bude aj naďalej implementovať komplexným a efektívnym spôsobom".
Teherán sa opakovane vyhrážal, že ak Washington sprísni svoje sankcie na export iránskej ropy, od dohody odstúpi. Biely dom v pondelok oznámil, že americký prezident Donald Trump nepredĺži výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy, ktorú Washington v novembri 2018 udelil ôsmim krajinám vrátane Turecka. Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že cieľom tohto rozhodnutia je "znížiť vývoz iránskej ropy na nulu a pripraviť tak Teherán o hlavný zdroj jeho príjmov".
Hoci Washington pôvodne udelil výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy ôsmim krajinám, Taliansko, Grécko a Taiwan už medzitým prestali iránsku ropu dovážať. Výnimka sa tak v praxi naďalej týka len Japonska, Južnej Kórey, Turecka, Číny a Indie, pričom jej platnosť by sa mala skončiť 2. mája. Trump vlani v máji odstúpil od jadrovej dohody medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami a opätovne uvalil na Teherán sankcie, postihujúce najmä rozsiahly ropný sektor tejto krajiny.