Takzvanú kotlíkovú dotáciu pre domácnosti by mali vyhlásiť na jeseň. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia vlády. Tá schválila zmenu Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP), zmeny navrhla Európska komisia a ministerstvo životného prostredia. Okrem toho presunom financií medzi jednotlivými prioritnými osami bude môcť ministerstvo financovať vo väčšom objeme odvádzanie a čistenie komunálnych odpadových vôd v chránených vodohospodárskych oblastiach a sanovať viac environmentálnych záťaží.
Ako priznáva envirorezort, v kvalite ovzdušia má Slovensko dlhodobo problém s prekračovaním limitných hodnôt pre prachové častice PM. V značnej miere sa na tom vo vykurovacom období podieľajú práve domácnosti vykurované kotlami na pevné palivo. Doteraz sa z operačného programu finančne podporovali výmeny kotlov vo verejných budovách a vďaka teraz schválenej zmene túto možnosť rozšírili aj na domácnosti. Tie si budú môcť za poskytnutú dotáciu kúpiť nové ekologické vykurovacie zariadenia na zemný plyn. Cieľom je znížiť limitné hodnoty pre prachové častice a zvýšiť kvalitu ovzdušia na Slovensku. Tzv. kotlíkovú dotáciu plánujú vyhlásiť na jeseň, pričom na tento účel by malo ísť zhruba 30 miliónov eur.
V rámci zmeny Operačného programu Kvalita životného prostredia sa presunú aj peniaze, ktoré ušetrili pri verejných obstarávaniach. Ide o 30,9 milióna. Tieto peniaze budú smerovať do posilnenia podpory dvoch oblastí. Prvou je odvádzanie a čistenie komunálnych odpadových vôd, ako aj monitorovanie vôd v chránených vodohospodárskych oblastiach s významnými zdrojmi podzemných vôd. Peniaze využijú na budovanie kanalizácií a čistiarní odpadových vôd v obciach na Žitnom ostrove, čím sa podľa ministerstva zabezpečí účinnejšia ochrana najväčšej zásobárne pitnej vody. Druhou oblasťou je navýšenie prostriedkov, ktoré slúžia na sanáciu environmentálnych záťaží. Keďže odstraňovanie environmentálnych záťaží je finančne náročné, navýšenie prostriedkov zefektívni celý proces, tvrdí ministerstvo.
„Zmeny v operačnom programe pomôžu Slovensku zlepšiť kvalitu ovzdušia, posilniť ochranu vôd, zefektívniť sanáciu environmentálnych záťaží a tým aj plniť záväzky a právne predpisy Európskej únie. Obzvlášť ma teší, že budeme môcť finančne podporiť výmenu starých kotlov v domácnostiach za nové ekologické,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).
Návrh zmeny Operačného programu Kvalita životného prostredia už schválili členovia monitorovacieho výboru. Po dnešnom schválení vládou musí návrh zmeny operačného programu schváliť ešte Európska komisia. Má na to tri mesiace od oficiálneho predloženia návrhu. Ministerstvo ho predložilo v predstihu, ešte 28. februára 2019.