Obe ženy si však prešli rovnakým osudom, ktorý sa týkal ich detí. Šimkovičovej syn Marko (15) a Škrabákovej syn Filip (13) sa rozhodli po krachu manželstva ich rodičov bývať so svojimi otcami. Takéto rozhodnutie detí chytí za srdce nie jednu matku.
Po tom, čo súd v januári nariadil Šimkovičovej a jej ex Igorovi striedavú starostlivosť, syn Marko (15) mal posledné slovo. „Deti máme v striedavej starostlivosti, ale syn žije u mňa a dcéra u matky. Syn sa tak nakoniec rozhodol, nechcel byť s matkou, chcel byť so mnou, tak je to takto,“ priznal predčasom Novému Času Igor.
Rovnaké rozdelenie detí je aj vo vzťahu Gabiky Škrabákovej-Kreutz a jej manžela Waltera. „Sme v rozvodovom konaní. Naše deti sú bohužiaľ rozdelené, starší syn je u mňa a mladší u Gabiky. Sú na seba veľmi naviazaní a pre túto situáciu sa vidia veľmi málo, čo ma najviac mrzí. Verím, že túto situáciu ako rodina vyriešime pre dobro našich detí,“ vysvetlil Walter.
Vypočítavosť?
To, že sa dieťa po rozvode svojich rodičov rozhodne žiť u otca, je pre matky veľmi šokujúce a veľmi bolestivé. Podľa psychológa Františka Skokana však v takom veku, v akom sa Marko Šimkovič a Filip Kreutz nachádzajú, to môže byť len z čistého premysleného a ekonomického hľadiska.
„Chlapci okolo pätnásteho roku to môžu spraviť z vypočítavosti. Ak je otec na tom ekonomicky lepšie ako jeho mama, chlapec veľmi dobre vie, že práve pri ňom mu bude oveľa lepšie,“ vysvetlil Skokan, ktorý uviedol, že v takýchto prípadoch idú city bokom: „Nie je to o tom, že by nemal mamu rád, nie je to z citového hľadiska takto.“
V prípade Šimkovičovej mohol zavážiť aj fakt, že Martina si našla nového partnera. „V takomto prípade zaváži aj fakt, ak si mama nájde iného partnera, tak dieťa v takomto veku sa prikloní radšej na stranu otca, kde je nezávislejšou osobnosťou a uvažuje o iných veciach,“ uzavrel psychológ.
S mamami sa nestýkajú
Ako sám Šimkovič priznáva, Marko sa so svojou mamou stretáva veľmi málo, takmer vôbec. „So synom máme dobrý vzťah. K matke chodí veľmi sporadicky, ako sa mu chce, nechávam to naňho,“ povedal Igor, ktorý svoju malú dcéru Sofiu, ktorú má takisto s Martinou, takmer nevidí.
„Moja dcéra so mnou býva tiež sporadicky, podľa toho, ako mi ju bývalá žena dá. Mám síce presne určené, kedy by som s ňou mal byť, ale mávam ju tak, ako sa dohodneme,“ uzavrel podnikateľ, ktorý s exmoderátorkou komunikuje už len cez esemesky. U Kreutzovcov je nastavený rovnaký model.
„Starší syn sa rozhodol bývať u otca, čo rešpektujem, ale to neznamená, že sa nebudeme vidieť. Žiaľbohu je tak zmanipulovaný, že ma odmieta. Mám, čo robiť, aby som to zvládala,“ povedala nešťastne herečka, ktorá tak svojho syna Filipa nevída. V starostlivosti má mladšieho syna Markusa, ktorý otca navštevuje.
Nejde tu o city
František Skokan, psychológ
V prvom rade treba hľadať to, čo bolo vo vzťahu medzi mamou a otcom. Chlapci okolo pätnásteho roku to môžu spraviť z vypočítavosti. Ak je otec na tom ekonomicky lepšie ako jeho mama, chlapec veľmi dobre vie, že práve pri ňom mu bude tým pádom lepšie. Častokrát pri otcovi má chlapec viacej nezávislosti. Mamy sú úzkostlivejšie. V takomto prípade zaváži aj fakt, ak si mama nájde iného partnera, tak dieťa v takomto veku sa prikloní radšej na stranu otca, kde je nezávislejšou osobnosťou a uvažuje o inych veciach. Nie je to o tom, že by nemal mamu rád, nie je to z citového hľadiska takto. Chlapec v pätnástich rokoch rozmýšľa inak, ide skôr o racionálnejšie rozmýšľanie.