Kvôli zničenej streche, oslabenému murivu a prepadnutým klenbám teraz stavba bez ujmy odolá vetru s rýchlosťou okolo 90 kilometrov za hodinu, zatiaľ čo predtým dokázala odolať aj vetru až 222 kilometrov za hodinu. Agentúre AFP do vo štvrtok po statickom prieskume povedal expert na stavebnú mechaniku Paolo Vannucci.
Vannuci, ktorý je profesorom univerzity vo Versailles, gotickú katedrálu dobre pozná. V roku 2016 viedol tím, ktorý pripravoval správu o požiarnych rizikách. Z dostupných dát mu vyšlo, že chrám má teraz asi o 60 percent nižšiu odolnosť proti vetru ako v čase pred požiarom. Podľa neho by búrka so silnými nárazmi vetra mohla teraz spôsobiť zrútenie niektorých častí muriva katedrály, najmä vyšších partií hlavnej lode, kde sa nachádzajú okná. "Notre-Dame skutočne prišla o schopnosť odolať (vetru). Klenby boli vystavené vysokým teplotám, kamene a malta sú poškodené," povedal Vannuci.
Podľa neho to značne znížilo pevnosť stavby v tlaku, čo je jedna zo základných veličín, ktorú statici pri posudzovaní stavby skúmajú. Zdôraznil však, že jeho varovanie vzniklo len na základe simulácií s odhadovanými hodnotami, pretože presné výsledky mnohých meraní ešte nie sú známe. Požiar v Notre-Dame kompletne zničil strechu a vežičku nad krížením lodí. Kvôli ohňu sa prepadla aj časť klenieb. Prípravné práce pre rekonštrukciu katedrály, ktorá bude celkom trvať päť až šesť rokov, už začali. Za najpravdepodobnejšiu príčinu vzplanutia chrámu vyšetrovatelia považujú skrat na elektrickom vedení.