V Brdárke (okr. Rožňava), ovocinárskom kráľovstve, sú pyšní na sad, ktorý práve teraz zakvitol do biela.
V dedine na Gemeri rastú ušľachtilé odrody a tzv. vtáčnice, ktoré privliekli vtáky. Pred dvoma rokmi však dedinu postihlo nešťastie - mráz okolo Veľkej noci zničil všetku úrodu. Práve teraz už však tisícky stromov kvitnú a koncom júna plody dozrejú. Obrať ich však pri takom malom počte obyvateľov bude chcieť veľa roboty!
„Medzi vojnami v Brdárke žilo až 250 obyvateľov. Ešte predtým tu začalo prekvitať ovocinárstvo. Neboli to len čerešne, ale aj jablká, hrušky, slivky a orechy,“ vysvetlil starosta Jaroslav Hric Jančo. Pripomenul, že väčšinou sa vyrábali len produkty pre vlastnú potrebu, ale čerešne vozili aj na predaj - na Horehronie, dolný Spiš a Zamagurie.
„Z čerešní, ktoré sa často zo stromov len striasali, sa ešte aj dnes robia kompóty, lekvár, zriedkavo aj pálenka, no často skončia i v koláčoch,“ prezradil starosta.
Kedysi kilo stálo 12 korún (zhruba 40 centov), no dnes čerešne stoja aj 3 - 4 eurá! A ako chutia? „Veľmi dobre, ale najviac tie čerešne, ktoré si človek sám oberie. Predtým sa však musí najesť, aby ho to nelákalo a sústredil sa len na zber,“ dodal prvý muž Brdárky, ktorý na jej čele stojí už 27 rokov.