V porovnaní s marcom minulého roka počet občanov iných krajín pracujúcich na Slovensku stúpol o 19 tisíc, medzimesačne ide o nárast o 1,3 tisíca cudzincov. Za ostatných päť rokov pritom počet cudzincov pracujúcich na Slovensku stúpol takmer päťnásobne, keďže ku koncu marca 2014 k nám za prácou prišlo 14,5 tisíca cudzincov. Približne polovicu cudzincov aktuálne tvoria občania z krajín Európskej únie (EÚ) a druhú polovicu občania z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ. Na slovenskom pracovnom trhu pribúdajú najmä občania Ukrajiny. Tých u nás minulý mesiac pracovalo vyše 14,9 tisíca, čo je oproti februáru viac takmer o 1,1 tisíca, medziročne pritom ide o nárast o 9,3 tisíca. Analytik upozorňuje, že tlak na príchod cudzincov bude stále vysoký.
Na druhom mieste sú občania zo Srbska, ich počet na slovenskom trhu práce však rastie v porovnaní s Ukrajincami pomalšie. V marci tohto roka u nás zarábalo 12,8 tisíca Srbov, čo je medzimesačne viac o 261 ľudí a medziročne ide o nárast o 619 Srbov. Treťou krajinou, ktorej občanov u nás pracuje viac ako 10 tisíc, je Rumunsko. Minulý mesiac išlo takmer o 10,4 tisíca Rumunov. Oproti februáru tohto roka je to menej o 137 občanov z tejto členskej krajiny Európskej únie, avšak medziročne počet Rumunov pracujúcich na Slovensku stúpol takmer o 1,5 tisíca.
Tretina cudzincov na Slovensku pracovala ku koncu minulého mesiaca v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 24 tisíc cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 7,2 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 2,8 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín.
Ako v tejto súvislosti pre agentúru SITA upozornil analytik Inštitútu zamestnanosti Alexej Dobroľubov, v súčasnosti evidujú úrady práce 88 tisíc voľných miest. "I keď počet uchádzačov o prácu je zhruba dvojnásobný, bude stále vysoký tlak na príchod cudzincov," tvrdí. Na pracovnom trhu totiž podľa neho nedochádza k úplnému prieniku medzi dopytom a ponukou, preto je dôležité zapojenie služieb zamestnanosti, najmä školení či mobility. "Taktiež je dôležité, aby vláda podporovala pracovné miesta výhradne v okresoch, kde je vysoká nezamestnanosť," zdôraznil.
Otázkou podľa analytika Inštitútu zamestnanosti zostáva, ako štatistiky nezamestnanosti na Slovensku ovplyvní brexit, či počet občanov Slovenska, ktorí sa budú vracať z Anglicka, bude významný. "Len pre ilustráciu, v iných krajinách Európskej únie pracuje okolo 350 až 400 tisíc občanov Slovenska, čo je výrazne viac, ako počet cudzincov pracujúcich na Slovensku," dodal Dobroľubov.