Podľa nej tieto obvinenia môžu viesť k ďalšiemu ochladeniu vzťahov medzi Ankarou a Washingtonom. Nazmi Mete Cantürk, bezpečnostný pracovník z konzulátu USA v Istanbule, jeho žena a dcéra boli obvinení z napojenia na duchovného Fethullaha Gülena, ktorého prezident Recep Tayyip Erdogan viní z pokusu zvrhnúť jeho vládu.
Gülenových priaznivcov, i len domnelých, turecká vláda dlhodobo prenasleduje a ťaženie proti nim zintenzívnila v lete 2016 po pokuse časti tureckej armády o puč. Islamský duchovný Gülen, ktorý žije od roku 1999 v USA, býval kedysi Erdoganovým spojencom. V roku 2014 ale turecká vláda označila Gülenovo hnutie Hizmet (Služba) za teroristickú organizáciu. Dôvodom bola okrem iného protikorupčná kauza, ktorá v roku 2013 zasiahla najvyššie poschodia politiky, vrátane Erdoganovho syna Bilala, a viedla k demisii niekoľkých ministrov vlády, ktorej vtedy predsedal terajší prezident Erdogan.
Erdoganova vláda zareagovala na škandál rozsiahlymi čistkami, pri ktorých prepustila či preložila tisíce policajtov a stovky sudcov a prokurátorov, ktorí sa na vyšetrovaní korupčnej kauzy podieľali. Neskôr Erdoganov režim kvôli tejto kauze obvinil sedemdesiatku ľudí, vrátane Gülena, z politickej špionáže a pokusu zvrhnúť vládu.
Podľa obvinenia z 8. marca, ktoré ale doteraz nebolo zverejnené, turecká prokuratúra pre Cantürka, jeho ženu a dcéru žiada trest väzenia v súvislosti s členstvom "v ozbrojenej teroristickej organizácii". Cantürk bol podľa štátnych zástupcov v kontakte s desiatkami osôb vyšetrovaných takisto kvôli členstvu v Gülenovej sieti a od tejto organizácie dostával inštrukcie. Zamestnanec amerického konzulátu, jeho žena i dcéra všetky obvinenia popierajú.
Kvôli obvineniam z terorizmu a špionáže boli už v roku 2017 zadržaní ďalší dvaja miestni zamestnanci amerického konzulátu. Americké veľvyslanectvo v Turecku v reakcii na to vtedy na krátku dobu pozastavilo vydávanie víz. Ankara následne urobila recipročný krok.