Tisíce ďalších ľudí prišli o strechu nad hlavou, informovala agentúra AP. Zosuvy pôdy a povodne v juhozápadnej časti Sumatra nasledovali po niekoľkodňových výdatných dažďoch. Extrémne počasie postihlo deväť okresov alebo miest v provincii Bengkulu, kde bolo evakuovaných približne 12 000 ľudí.
Poškodené sú stovky budov, mostov a ciest, celkový rozsah škôd však zatiaľ nie je známy, keďže niektoré oblasti sú stále odrezané od sveta. Úrady v Begkulu hlásia iba počas uplynulého víkendu 29 obetí - najmä v dôsledku zosuvov pôdy - a pátrajú po 13 nezvestných. Záplavy v niektorých častiach indonézskej metropoly Jakarta počas minulého týždňa spôsobili smrť dvoch ľudí a vyše 2000 donútili opustiť domovy.
Do pátracích a záchranných prác sa zapojili tisíce ľudí. Distribúciu pomoci ale sťažujú výpadky elektrickej energie, neprístupné cesty a veľké vzdialenosti medzi rôznymi oblasťami postihnutými katastrofami. Indonézsky národný úrad civilnej ochrany varoval pred rizikom ďalších povodní a zosuvov, pokiaľ by prudké dažde pokračovali.
Obyvateľom navyše hrozí taktiež "druhotná pohroma" v podobe kožných chorôb či akútnych respiračných infekcií v dôsledku zlej hygieny a nedostatku čistej vody. Povodne a zosuvy sú v Indonézii bežným javom, obzvlášť počas monzúnového obdobia, ktoré v tejto krajine trvá od októbra do apríla.