S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie pakistanskej armády o tom píše agentúra Reuters. "Pakistanská vláda... sa rozhodla, že tieto madrasy budú štandardizované," vyhlásil pre reportérov na vojenskej základni v meste Rávalpindí hovorca armády Asíf Ghafúr. Dodal, že "islamské vzdelávanie bude aj naďalej poskytované, avšak nebude v ňom miesto pre nenávistné prejavy".
Podľa Ghafúrových slov by mal byť štát schopný nové madrasy financovať vďaka presunutiu časti finančných prostriedkov, ktoré sú momentálne určené na protiteroristické operácie. Tie sa pre klesajúci počet útokov zo strany militantov stali v posledných rokoch finančne menej nákladnými.
Ako pripomína agentúra Reuters, modernizácia vzdelávania v madrasách je chúlostivým problémom pre Pakistan - konzervatívnu moslimskú krajinu, v ktorej sú náboženské školy často obviňované z radikalizácie mládeže, avšak zároveň sú pre milióny detí z chudobných rodín jedinou možnosťou, ako získať vzdelanie.
Kritici okrem možnej radikalizácie mládeže poukazujú aj na to, že madrasy, ktoré sa často zameriavajú primárne na memorovanie Koránu, nepripravujú svojich žiakov na moderný svet. Vláda nového pakistanského premiéra Imrána Chána sa dostala pod tlak medzinárodného spoločenstva po tom, ako radikálne skupiny uskutočnili z územia Pakistanu útoky v Indii a Afganistane. Chán sa následne podľa agentúry zaviazal, že jeho vláda nebude podobné skupiny na svojom území ďalej tolerovať.