Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na švédsku verejnoprávnu televíznu stanicu SVT. Dvojica identifikovaná ako Lusine Džaňanová a Alexej Knedľakovskij požiadala vo Švédsku o ochranu ešte v roku 2017. Uvádzala pritom, že v Rusku čelí obťažovaniu a vyhrážkam smrťou v súvislosti s tzv. priamymi akciami a protivládnymi koncertmi. Imigračný úrad túto žiadosť najskôr zamietol, pár sa však odvolal.
Džaňanová s Knedľakovským, ktorí majú spolu dve deti, vyjadrili obavy, že v prípade návratu do Moskvy by ich zatkli. "Som veľmi šťastná, že moje deti budú môcť vyrastať v bezpečí, obzvlášť vzhľadom na to, čo sa deje (v Rusku)," povedala Džaňanová pre SVT po priaznivom vyjadrení švédskeho imigračného tribunálu.
Anarchistická skupina Pussy Riot, vystupujúca často v pestrofarebných kuklách, usporadúva politicky ladené vystúpenia, pri ktorých kritizuje čokoľvek - od ruskej cirkvi až po prenasledovanie tamojšej homosexuálnej komunity. Známou sa stala v roku 2012, keď jej členky krátko pred prezidentskými voľbami v Rusku vystúpili v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa s punkovou "modlitbou" proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Dve členky boli následne odsúdené na trest väzenia a v pracovných táboroch strávili takmer dva roky.
Európsky súd pre ľudské práva nariadil vlani Rusku zaplatiť týmto členkám odškodné za to, že im uprelo právo na spravodlivý proces.