Počas 24 hodín izraelská televízia a rádio vysielajú len obsah súvisiaci s holokaustom - okrem spravodajstva. Spomienkové akcie sa konajú po celej krajine. Premiér Benjamin Netanjahu sa vo štvrtok zúčastnil na slávnosti kladenia vencov v areáli jeruzalemského pamätníka holokaustu Jad vašem. Mená obetí budú nahlas prečítané v izraelskom parlamente Kneset.
Netanjahu a izraelský prezident Reuven Rivlin sa na hlavnej slávnosti v stredu v noci vo svojich príhovoroch vyjadrili o antisemitizme. "Európu dnes znova prenasleduje duch minulosti," povedal Rivlin a dodal, že nad Európou sa vznášajú myšlienky nadradenosti, národnej čistoty, xenofóbie a očividného antisemitizmu zľava aj sprava. "Radikálna pravica, radikálna ľavica a radikálny islam sa zhodnú len v jednom: v nenávisti k židom," povedal Netanjahu. Táto nenávisť sa prejavuje v útokoch na veriacich v synagógach, uviedol Netanjahu v súvislosti s nedávnymi útokmi v USA.
Šiesti preživší holokaustu po príhovoroch zapálili pochodne v spomienke na obete. Podľa izraelského ministerstva financií žije v krajine viac ako 210.000 ľudí, ktorí holokaust prežili.
OSN vyhlásila za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu 27. január; v Izraeli si ho však pripomínajú v 27. deň mesiaca nisan, keď vrcholilo povstanie vo varšavskom gete. Deň spomienok na obete šoa (holokaustu), nazývaný hebrejsky Jom ha-šoa, patrí k najvážnejším v izraelskom kalendári.