Cieľom sledovania mali byť Čižnárove schôdzky s bývalým riaditeľom SIS Jánom Valkom. Svedok však podľa nadácie vypovedal, že toto vyhodnotili ako veľké bezpečnostné riziko a od nápadu upustili. „Podľa všetkého však k špehovaniu Čižnára predsa len mohlo dôjsť, naznačuje to samotná generálna prokuratúra," píše nadácia s tým, že podľa stanoviska GP SR sa Čižnár informáciu o sledovaní svojej osoby dozvedel asi pred dvomi mesiacmi po upozornení dozorovými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry.
"Je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby aj túto vec náležite objasnili,” uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Nadácia v tejto súvislosti konštatuje, že na generálnej prokuratúre pod Čižnárom stále pôsobia ľudia, ktorí mali blízko k Marianovi Kočnerovi.
„V kuloároch prokuratúry sa spomína na to, že Marian Kočner sa vďaka svojim vzťahom cítil v budove GP SR ako doma a zvykol pred ňou parkovať auto na miestach, kde stoja len prokurátori," uvádza nadácia. Spomína pritom vzťahy Mariana Kočnera s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom alebo bývalým námestníkom GP Ladislavom Tichým.
Nadácia pripomína, že pre komunikáciu s Marianom Kočnerom odišiel z funkcie prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky. Námestník pre netrestný úsek René Vanek zase skončil pre komunikáciu s obvinenou Alenou Zsuzsovou.