Dôkazom toho je aj jednoznačný výsledok ankety Najväčší Slovák vRTVS, kde získal Štefánik o viac než 30 000 hlasov viac ako druhý v poradí - tvorca spisovnej slovenčiny Ľudovít Štúr. Kto bol vlastne Štefánik a prečo si ho Slováci vybrali za svoj idol? Anketa, ktorá na Slovensku rozdúchala množstvo vášní, sa skončila po štyroch mesiacoch. Celkovo do nej prišlo vyše 108 000 hlasov, ktoré rozhodli, že Najväčším Slovákom je Štefánik.
Podľa generálneho riaditeľa verejnoprávnej inštitúcie Jaroslava Rezníka relácia napriek kritike ukázala, že slovenské dejiny utváralo množstvo osobností. „Aj osobnosti z prvej desiatky boli a sú rozmanité a rôznorodé, zložité a protirečivé. Jedno im však uprieť nemožno: schopnosť ísť húževnato za svojím cieľom, schopnosť prekonávať prekážky, stáť si za svojím presvedčením i vo chvíľach najťažších a, samozrejme, schopnosť inšpirovať a presadzovať svoje vízie,“ skonštatoval Rezník.
Jednoznačný víťaz
Sám Štefánik bol horúcim favoritom na výhru už od začiatku. Jednoznačne viedol aj medzi školákmi, ktorých RTVS v rámci relácie oslovila na jednotlivých školách po Slovensku. Štefánik bol zároveň favoritom stávkových kancelárií. Potvrdilo sa tak, že známy letec dodnes fascinuje nielen historikov, ale aj bežných ľudí. Aj keď bol Štefánik, rodák z Košarísk, vo svojej ére celebritou, zo začiatku to nemal vôbec ľahké a všetko si musel tvrdo odmakať.
Narodil sa do skromných pomerov, mal ešte ďalších 11 súrodencov, dospelosti sa však dožili iba ôsmi z nich. Jeho život sa od roľníckych detí takmer ničím nelíšil, no vďaka otcovi, evanjelickému farárovi Pavlovi, ktorý mal bohatú knižnicu, bol odmalička obklopený množstvom kníh. Jeho sčítanosť sa prejavovala aj v škole, kde nad spolužiakmi vynikal.
Keďže chcel v čase stúpajúcej maďarizácie pokračovať v štúdiu aj na strednej škole, musel sa naučiť po maďarsky. Po strednej odišiel Milan Rastislav do Prahy a vstúpil do vlasteneckého spolku Detvan, získal štipendium, stal sa stúpencom profesora Tomáša Garriguea Masaryka a neskôr prestúpil na štúdium astronómie.
Štefánik po štúdiách, od roku 1904, pôsobil najmä vo Francúzsku, jeho parížsky dvojizbák vyzeral ako múzeum kuriozít. Vystavoval si tam všetky predmety, ktoré pozbieral pri cestovaní. Police vypĺňali knihy najmä v taliančine a francúzštine. Zrejme aj jazyková vybavenosť mu pomáhala vo sfére diplomacie, kde dosiahol svoje najväčšie úspechy. „Bol obratným diplomatom, ktorý vedel pre česko-slovenskú vec získať najvýznamnejšie osobnosti politického života, predovšetkým vo Francúzsku a Taliansku,“ hodnotí vo svojej knihe Milan Rastislav Štefánik historik Dušan Kováč.
Dňa 4. mája 1919 nastúpil na letisku Campoformido pri Udine do lietadla typu Caproni 450. Cieľom jeho cesty bolo vajnorské letisko. Lietadlo však nepristálo, pretože keď sa už blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Štefánik a všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Väčšina historikov sa zhoduje, že Štefánik počas pristávania sám obsluhoval lietadlo a odpadol. Stávalo sa mu to často.
Tajomstvá staronového idolu
Evanjelik Štefánik
Štefánikov rodný dom, ktorý kedysi slúžil ako evanjelická fara, je dnes múzeom. Na vysokoškolské štúdiá odišiel do Prahy. Práve pobyt v meste na Vltave určil jeho ďalšie smerovanie a miesto viery sa u neho dostala do popredia veda. Ku koncu života bol podľa niektorých historikov agnostik.
Vášnivý zberateľ
Štefánik žil v Paríži vo veľkom dvojizbovom byte pripomínajúcom nevšedné múzeum kuriozít. Z cesty po Latinskej Amerike priniesol zbierku preparovaných kolibríkov, z Japonska kimoná a z Austrálie bumerang. Mal tiež bohatú zbierku kníh, zväčša o astronómii.
Podlomené zdravie
O Štefánikovi sa len málo vie, že mal krehké zdravie. Svoje súženia si zapisoval do denníka. Často ho trápili bolesti žalúdka, ľadvín aj pečene. Pre silné kŕče zle spával a často sa v noci prebúdzal. Držal prísnu mliečnu diétu a na všetkých návštevách a recepciách jedol málo a opatrne.
Veľké dlžoby
Po Štefánikovi zostalo mnoho dlhov. Vznikli v dôsledku jeho expedícií do ďalekých krajín a pre drahé astronomické prístroje, ktoré si so sebou bral. Po jeho smrti sa veritelia obrátili na jeho blízkych, ktorí podlžnosti vyplatili, ale boli nútení rozpredať rodinný majetok.
Lámač sŕdc
Nebol žiadny sukničkár, ale džentlmen. Voči ženám bol veľmi zdvorilý. Oficiálne mal 6 frajeriek. Nie však všetky súčasne, ale postupne, a vždy tmavovlásky. S jeho láskou - talianskou markízou Giulianou Benzoni - bol aj zasnúbený, sobáš však prekazila jeho tragická smrť v máji 1919.
Škandály okolo súťaže
Upútavka s Tisom
Telerozhlas novú šou odpromoval upútavkou s prezidentom vojnového Slovenského štátu Jozefom Tisom, ktorý poslal na smrť tisíce Židov. Krátke video sa okamžite po uvedení stalo terčom kritiky. Propagačný šot aj samotného Tisa RTVS napokon z televíznej ankety stiahla.
Zločinec Jánošík
RTVS narýchlo menila štatút súťaže, aby do nej nemohol byť nominovaný vojnový zločinec ani vrah. Tieto pravidlá sa dotkli aj ľudového hrdinu Juraja Jánošíka, ktorého súd v roku 1713 odsúdil ako spolupáchateľa za vraždu farára. Producent ho však zo šou odmietol vyškrtnúť.
Nezvládnutý systém
Do prvej desiatky sa dostali aj kontroverznejšie postavy ako komunistický politik Gustáv Husák. Podľa odborníkov sa mali autori viac zamerať na historicky významných ľudí a odborná komisia mala spraviť predvýber osobností.
Obhajoba Husáka
Exprezident ČSSR Gustáv Husák († 78) sa dostal do desiatky najhorúcejších kandidátov o titul Najväčší Slovák. Zosnulého normalizátora obhajoval súčasný komunista Jozef Hrdlička, šéf mimoparlamentnej Komunistickej strany Slovenska.
Gombitová sama odstúpila
Speváčka Marika Gombitová prekvapivo požiadala o vyradenie z ankety. Svoje miesto sa rozhodla prenechať osobnosti, ktorá je menej známa, avšak pre Slovensko z historického hľadiska viac výnimočná. Umelkyňu v desiatke nahradil vojak Jozef Gabčík.
Výsledky divaáckeho hlasovania
1. Milan Rastislav Štefánik - 48 968 hlasov
2. Ľudovít Štúr - 18 596 hlasov
3. Anton Srholec - 10 935 hlasov
4. Andrej Hlinka - 6 996 hlasov
6. Alexander Dubček - 4 575 hlasov
7. Gustáv Husák - 4 236 hlasov
8. Jozef Gabčík - 4 083 hlasov
9. Peter Sagan - 3 876 hlasov
10. Juraj Jánošík - 1 076 hlasov