Informuje o tom tlačová agentúra Reuters.
Tento krok, ktorý by mohol vládu v Biškeku vystaviť nárokom na odškodné zo strany zahraničných investorov, prichádza po sérii verejných protestov proti plánom na rozvoj projektu Kyzyl Ompul, v ktorom má Azarga Uranium podiel.
"Parlament pristúpil k historickému rozhodnutiu. Ťažba uránu bude zakázaná," povedal predseda kirgizského parlamentu Dastan Džumabekov v zákonodarnom zbore po štvrtkovom hlasovaní. Parlament zároveň poveril vládu vypracovaním nevyhnutných návrhov zákona, ktoré budú schválený zákaz vynucovať.
Jediná výnimka bude platiť pre opätovné spracovávanie odpadu v hlušinách zo sovietskeho obdobia.
Kirgizsko neprodukuje veľké množstvo uránu, ktorý sa používa na generovanie elektrického prúdu v jadrových elektrárňach, má však jednu nečinnú uránovú prevádzku. Niekoľko spoločností zo Spojených štátov, Austrálie, Číny a ďalších krajín skúma tamojšie zásoby uránu.
UrAsia, spoločnosť, ktorá rozvíja projekt Kyzyl Ompul a v ktorej má Azarga Uranium 70-percentný podiel, prejde pod spoločnosť Central Asian Uranium Company za 5,8 milióna dolárov a záväzok financovať náklady na prieskum a vývoj.