Stúpenci ukončenia účasti na tomto konflikte tvrdia, že vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie zlyháva a v konečnom dôsledku posmeľuje Irán a jeho spojencov, zatiaľ čo sa zhoršuje už i tak zúfalá humanitárna situácia v Jemene vrátane rozsiahleho hladomoru a epidémie cholery, informovala tlačová agentúra DPA.
Na prelomenie prezidentského veta bola potrebná dvojtretinová väčšina 100-členného Senátu. Trump zostáva neochvejne za Saudskou Arábiou, a to aj napriek narastajúcim obavám o osud Jemenu a vlaňajšej vražde novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule.
Saudská Arábia v Jemene úzko spolupracuje so Spojenými arabskými emirátmi (SAE), pričom SAE sa zároveň sústreďujú na bol proti medzinárodnej teroristickej sieti al-Káida, hoci toto úsilie prináša iba obmedzené výsledky.
Humanitárnu pomoc potrebuje približne 15 miliónov Jemenčanov, ktorým hrozí smrť hladom, zatiaľ čo mierové rozhovory v uplynulom období viac-menej stagnujú.
Spojené štáty vlani prestali pomáhať Saudskej Arábii a SAE s dopĺňaním paliva vo vzduchu počas vojnových operácií, ale ďalej poskytujú rôzne iné formy podpory vrátane výcviku a poradenstva.
Jemen, jedna z najchudobnejších krajín arabského sveta, trpí ničivým konfliktom od roku 2014, v ktorom proti sebe bojujú vládne sily a povstalci známi ako húsíovia. Vládnym silám pomáha na ropu bohatá Saudská Arábia aj SAE, kým povstalcov podporuje Irán.
Nemecko zaviedlo čiastočné zbrojné embargo na krajiny, ktoré sa zúčastňujú na konflikte v Jemene. V prípade Saudskej Arábie platil od vlaňajšieho novembra zákaz úplný. Pod tlakom Británie a Francúzska bolo zmienené embargo voči Saudskej Arábii čiastočne zmiernené, najmä pokiaľ ide o vývoz zbraní s nemeckými komponentmi.