Asociácia vydavateľov tlače (AVT) to pripomína v súvislosti s piatkovým Svetovým dňom slobody tlače (World Press Freedom Day). Podľa Asociácie by mal nielen vzdať úctu základným princípom slobody tlače, ale aj verejne poukázať na príklady jej porušovania. "Sloboda a bezpečnosť novinárov pri ich práci je prvoradá," zdôrazňuje v tejto súvislosti AVT a vyjadruje znepokojenie nad množiacimi sa informáciami, ktoré po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice prenikajú na verejnosť. "V demokratickej spoločnosti je neprijateľné sledovanie novinárov, ohrozovanie ich slobody a bezpečnosti. Rovnako sú nežiaduce verbálne prejavy a ataky politikov, podkopávajúce dôveru v médiá a prácu novinárov," deklarujú predstavitelia asociácie.
Pripomínajú tiež pokles Slovenska v Indexe slobody tlače vypracovaný svetovou novinárskou organizáciou Reportéri bez hraníc i to, že sprievodná správa akcentuje v súvislosti so stavom na Slovensku otázku bezpečnosti novinárov a ich zdrojov, pripomínajúca okrem vraždy Jána Kuciaka i prípady nevysvetliteľných zmiznutí novinárov Paľa Rýpala a Miroslava Pejka.
O to viac AVT vyjadruje obavu z najnovšieho vývoja mediálnej legislatívy na Slovensku a nesúhlas s predloženou novelou z dielne poslancov strany Smer-SD práve v čase, keď sa tejto téme venuje pracovná skupina odborníkov v komisii zriadenej ministerkou kultúry, nominovanou za rovnakú stranu. "Viac ako rok po vražde novinára na Slovensku nielenže neplatia žiadne nové pravidlá na zvýšenie ich ochrany a zlepšenie postavenia, ale na programe dňa je na Slovensku snaha zvýšiť ochranu politikov a ich právo na odpoveď," konštatuje vydavateľská acociácia.
Spolu s poprednými európskymi a svetovými odbornými inštitúciami preto AVT žiada predstaviteľov vlády, poslancov NR SR a zástupcov vplyvných profesijných zoskupení, aby sa tiež pridali k mottu tohtoročného World Press Freedom Day, ktorým je Obrana žurnalizmu. "Bez slobodných médií nie je totiž možná ani sloboda občanov," upozorňuje AVT.
Tretí májový deň vyhlásila za Svetový deň slobody tlače v roku 1991 Organizácia spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Tento deň pripomína základné princípy slobody tlače, taktiež slúži ako príležitosť informovať verejnosť o porušovaní práv na slobodu prejavu a ako pripomienka uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľudom každodenné informácie o dianí vo svete.