Autorka maľovanky Magdaléna Gáfriková priblížila, že maľovanka je výsledkom výskumu, ktorý robila v obciach Horná Ždaňa, Dolná Ždaňa, Lovča, Prochot, Prestavlky a meste Kremnica.
Maľovaniu ľudových ornamentov sa Gáfriková venovala už popri materskej dovolenke. "Keď som nastúpila do práce, napadlo mi, že by bolo dobré, keďže z tohto regiónu nie je nič také zozbierané, spraviť si v rámci regiónu malý výskum," priblížila prvotnú myšlienku zostavovateľka netradičnej maľovanky.
Vznikol tak projekt Zvyky a tradície, ktorý začal výskumom. "Samotný výskum bol o tom, že som chodila po jednotlivých obciach tohto regiónu. Rozprávala som sa so starostami, ľuďmi zainteresovaných do ľudovej ornamentiky alebo krojov, ktorí ma nasmerovali," podotkla Gáfriková. Niektoré ornamenty čerpala autorka aj z materiálov, ktoré jej poskytlo kremnické Múzeum mincí a medailí.
Ornamenty, ktoré pochádzajú najmä z lajblíkov, uterákov, kožúškov či sukní, si autorka odfotila. "Potom som ich sprostredkovala deťom. Chcela som, aby sa deti z jednotlivých obcí a miest zoznámili s tým, čo bolo pre ne typické," priblížila. Reakcie detí boli podľa jej slov veľmi dobré, väčšinou siahli po motívoch, ktoré boli typické pre ich rodisko. Podľa originálov vytvorili deti kresby, najlepšie z nich sa dostali aj do maľovanky. Na každej dvojstrane maľovanky sa nachádza fotografia ornamentu, detská kresba a grafické znázornenie ornamentu, ktoré je určené na maľovanie.
Projekt vznikol vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Maľovanka, ktorá vyšla v náklade 303 kusov, by mala mať podľa Gáfrikovej aj pokračovanie. Autorka plánuje zozbierať ornamenty aj z ďalších častí regiónu, a to okolia Žarnovice či Banskej Štiavnice. "Môj výskum pri tejto maľovanke neskončil," dodala.