Stačí vedieť, ktoré sa spolu kamarátia a vysadiť ich v správnej kombinácii. Povieme vám, aké vzťahy medzi sebou rastliny navzájom majú a ak im doprajete dobrého suseda, ktorého by si vybrali aj samy, odplatia sa vám bohatšou úrodou.
Správnou kombináciou rastlín dokážete vyťažiť maximum aj z malého priestoru, ale výhod spoločného pestovania je viacero. V prvom rade, nevyžmýkajú pôdu z výživných látok. Každý druh rastliny potrebuje iné živiny, a tak v kombinácii vyťažia z pôdy maximum. Zároveň, čo jedna rastlina vylučuje alebo spôsobí svojim hnitím, to môže druhej prospievať.
Rastliny sa vzájomne ochraňujú. Aromatické látky uvoľňované niektorými rastlinami odpudzujú určitých škodcov, a tak chránia iné rastlinky proti napadnutiu. Alebo si správny susedia môžu vyhovovať potrebou svetla, keď dorastajú do rôznej výšky, takže si neuberajú množstvo slnečných lúčov.
Tip: Kapucínka je pekný kvietok, ktorý odpudzuje vošky, pásavku zemiakovú aj iné druhy hmyzu a likviduje molice v skleníku.
Čo kde sadiť
Peter Urban, agronóm, Poľnohospodárske družstvo Vrbové
Vedľa seba je vhodné zasadiť letnú kapustu, kôpor či rajčiaky. Záhradkári ale majú dobré skúsenosti aj s kombináciou: uhorky, kôpor, kríčková zelená fazuľka, biela cibuľa či reďkovka. Veľmi dobre sa znášajú spolu aj mangold, červená cibuľa, reďkovka, hrach a vňaťový zeler. Záhradkári sa každoročne trápia aj so škodcami.
Existujú ale bylinky či rastliny, ktoré keď zasadíte v blízkosti zeleniny, alebo aj pomedzi ňu, tak dokážete škodcov odpudiť. Tak napríklad pažítka chráni pred plesňou, fenikel je dobrý v boji proti moliciam, mäta zase na skočky. Ak zasadíte bazalku k rajčiakom, tak pri zbere plodov odpudíte muchy či komáre.