Stalo sa tak len niekoľko dní predtým, ako mala vláda s rozdelenými právomocami vzniknúť, informovala agentúra AFP. "Strany sa jednomyseľne dohodli na predĺžení prechodného obdobia o ďalších šesť mesiacov s účinnosťou od 12. mája 2019, aby sa umožnilo plnenie kriticky nevyriešených úloh," uviedol východoafrický Medzivládny úrad pre rozvoj (IGAD), ktorý schôdzku medzi rivalmi zorganizoval.
Dohoda padla po dvoch dňoch rozhovorov v etiópskej metropole Addis Abeba. Dohodu podpísali zástupcovia juhosúdánskeho prezidenta Salvu Kiira, povstaleckého vodcu Rieka Machara a hŕstky ďalších skupín, aby sa pokúsili zachrániť mierovú dohodu podpísanú v septembri 2018. V apríli 2019 pápež František prijal vo Vatikáne Kiira a Machara a požiadal ich, aby pokračovali v úsilí o ukončenie bojov a trvalé urovnanie konfliktu. V rámci symbolického gesta pokory potom pred nimi pokľakol a pobozkal im nohy.
Južný Sudán vznikol v atmosfére optimizmu v roku 2011, keď získal nezávislosť od Sudánu. Rivalita medzi Kiirom a Macharom však vyústila v roku 2013 do občianskej vojny sprevádzanej surovým násilím, znásilňovaním a obavami z etnických čistiek. Počas vojny zahynulo už vyše 380.000 ľudí a štyri milióny obyvateľov ušli zo svojich domovov. Konflikt zanechal hospodárstvo tejto na ropu bohatej krajiny v troskách.